ପୁରୁଷ ହେଲେ ବି ନିଜ ସନ୍ତାନକୁ ଗ-ର୍ଭରେ ଧାରଣ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କଲେ ଜାହାଦ

ମଣିଷମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘ-ଟଣା ଘଟିଥାଏ। ଏପରି ଏକ ମାମ-ଲା କେରଳରୁ ଆସୁଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ପ୍ରଥମେ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ମହିଳା ହୋଇଯା’ନ୍ତି । ଏହାପରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗର୍ଭ-ବତୀ ଅଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ସେ ନିଜେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିବେ । ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷୀର ପିଆଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହି ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଦମ୍ପତି କେରଳର କୋଝିକୋଡ ନିବାସୀ ।ସହଦ ଏବଂ ଜିଆ ପାୱଲ କେରଳର କୋଝିକୋଡର ଏକ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଦମ୍ପତି । ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଏକ ନୂତନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହି ଦମ୍ପତି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ।

ଜିଆ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ମାମ-ଲା ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି । କୋଝିକୋଡରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଜିଆ କୁହନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ଆମେ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏକାଠି ରହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ଭାବୁଥିଲୁ ଆମ ଜୀବନ ଅନ୍ୟ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଅଧିକାଂଶ ଦମ୍ପତି ସମାଜ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଦ୍ୱାରା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଆମେ ଏକ ଶିଶୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ ଯାଦ୍ଵାରା ଆମ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରହିବେ ।

ଜିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବହୁ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ପରେ ସେମାନେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ସହଦ ୨୩ ଏବଂ ଜିଆ ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସ ମହିଳା, ଗତ ତିନିବର୍ଷ ଧରି ଏକାଠି ରହୁଥିଲେ । ସେହି ଦିନଠାରୁ, ଉଭୟ ସେମାନଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ହରମୋନ୍ ଥେରାପି କରିଥିଲେ।

ଜିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସହଦଙ୍କ ସ୍ତନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଜନ୍ମ ହେବାପରେ ସେ ପୁରୁଷ ହେବା ପାଇଁ ଯାତ୍ରା ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଜିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଟ୍ରାନ୍ସ ପୁରୁଷ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସ ମହିଳା ହେବା ପାଇଁ ଆମର ଯାତ୍ରା ଜାରି ରହିବ । ମୁଁ ମୋର ହରମୋନ୍ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରଖିଛି । ପ୍ରସବ କରିବାର ୬ମାସ କିମ୍ବା ୧ବର୍ଷ ପରେ, ସହଦ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାନ୍ସ ମ୍ୟାନ୍ ହେବା ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ।

ଜିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ କୋଝିକୋଡସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସହଦ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଶିଶୁଟିକୁ ପ୍ର-ସବ କରିବେ । ଜିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯେହେତୁ ସହଦ ଉଭୟ ସ୍ତନକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଆମେ ଶିଶୁକୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବୁ ବୋଲି ଆଶା କରୁଛୁ । ତିରୁବନନ୍ତପୁରମର ମୂଳ ନିବାସୀ ସହଦ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଛୁଟିରେ ଅଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *