ନିରୀହ ପିଲାର ଜୀବନରେ ଯଶୋଦା ମାଆ ହୋଇ ଆସିଥିଲେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ, ଏବେ ଝିଅର ବାହାଘର ସମୟରେ ହେଲା କିଛି ଅଜବ କଥା।:-

ଯଶୋଦା ମାଆ ଭଳି ଏକ ନିରୀହ ପିଲାର ଜୀବନରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ମାତା ହୋଇ ଆସିଥିଲେ। ପିଲାଦିନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୌବନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହି ଯଶୋଦା ମାତା ନିଜ ଝିଅର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବିବାହର ସମୟ ଆସିଲା, ସେ ନିଜ ଝିଅ ପାଇଁ ବର ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଭଲ ବର ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ତାପରେ ବିବାହ ହେଲା। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଝିଅର ବିଦାୟ ଦେବାର ସମୟ ଆସିଲା, ଯଶୋଦା ମାତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଗଲେ। ସମଗ୍ର ବିଷୟ କଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଗୁରୁବାର ଦିନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ହରଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବିବାହକୁ ନେଇ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ବିବାହ ଏକ ଆଦିବାସୀ ଝିଅର ଥିଲା। ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନିଜ ଝିଅକୁ ରୀତିନୀତି ସହିତ ବିବାହ କରାଇଥିଲେ। ମହିଳା ଜଣକ ପିଲାଦିନରୁ ଏହି ଝିଅକୁ ପାଳିଥିଲେ।

ଝିଅର ପିତାମାତା ନିଜର ଚାଷ ଜମିରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ମହିଳା ଜଣକ M.Com ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଝିଅକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ବର ପାଇବା ପରେ ବିବାହ କରାଇଥିଲେ। ଏହି ଅନନ୍ୟ ବିବାହରେ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ପଟେଲ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ

ଏହି ବିବାହ ଉପରିତ ପରିବାର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ କିରଣ ଉପରିତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ନଥିଲା। ଖଣ୍ଡୱା ଜିଲ୍ଲାର ଦାମଜୀପୁରା ନିବାସୀ ସିଦ୍ଧୁ ସଲାମ ଉପରିତ ପରିବାରର ଚାଷ ଜମିରେ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ସିଦ୍ଧୁଙ୍କର ଦୁଇ ଝିଅ ବାଲି ଏବଂ ଶିବକାନ୍ତୀ ଅଛନ୍ତି। ଶିବକାନ୍ତି ବାଲିଠାରୁ ସାନ। କିରଣ 15 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉଭୟଙ୍କୁ ନିଜ ସହିତ ରଖିଥିଲେ।

କିରଣ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଉଭୟଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଝିଅମାନେ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛାକୁ ସେମାନେ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବାଲି M.Com ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଡିପ୍ଲୋମା ଶେଷ କଲା, ସେତେବେଳେ ତାପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବର ଖୋଜାଯାଇ ତାର ବିବାହ କରାଗଲା। ସାନ ଭଉଣୀ ଶିବକାନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାସ୍ କଲା। ଉଭୟ ଭଉଣୀ କହିଛନ୍ତି କିରଣ ଉପରିତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାତା ଯଶୋଦା। ଉଭୟ କହିଥିଲେ ଯେ ମା ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ପାଳି ବଡ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଦାୟ ସମୟରେ ଯଶୋଦା ମାଆ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଗଲେ।

ଝିଅର ବିବାହ ଅବସରରେ ମା କିରଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ପରିବାର ପାଇଁ ଆଜି ଏକ ବଡ଼ ଦିନ। ମୁଁ ମୋ ଝିଅକୁ ବିଦାୟ ଦେଉଛି। ଆମେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛୁ ଯେ ସେ ଆମ ହାତରେ କନ୍ୟାଦାନ କରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ କିରଣ ଭାବନାରେ ଭରି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଝର ଝର ହୋଇ ଲୁ-ହ ଝରି ଯାଇଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଝିଅ ଚାଲିଯାଏ ତେବେ ଘରଟି ଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯିବ। ଏହା କହିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବାହାରିଗଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *