କାର୍ ବଦଳରେ 30 ଟି ଶଗଡ଼ଗାଡି ନେଇ ବର ପହଁଚିଲା କନ୍ୟା ଘରେ, ଲୋକମାନେ କାରଣ ପଚାରିବାରୁ ମିଳିଲା ଏପରି ଉତ୍ତର।:-

ନୂତନ ଯୁଗରେ ଯେପରି ସବୁକିଛି ବଦଳିଗଲାଣି ବିବାହ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ ବଦଳିଗଲାଣି। ଲୋକମାନେ ନିଜ ବିବାହରେ କନ୍ୟାକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ କାର କିମ୍ବା ହେଲିକପ୍ଟର ନେଇଥାନ୍ତି। ଯାନ ଯେତେ ବଡ ହୋଇଥାଏ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଆଜିର ଯୁଗରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ିରେ ବରଯାତ୍ରୀ ଆସିବାର ଦେଖିଛନ୍ତି କି?

ଅବଶ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ତର ନାଁ ହୋଇଥିବ। ଏହି ଯୁଗରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ି ଦ୍ୱାରା ବରଯାତ୍ରୀ କିଏ ନେବ? ବାସ୍ତବରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଏହା ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ବର କାର-ହେଲିକପ୍ଟର ବଦଳରେ ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ିରେ ନିଜର ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏହା ଦେଖିଲେ ସେମାନେ ଏହାର କାରଣ ପଚାରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ତେବେ ବର କଣ କହିଲା ଜାଣନ୍ତୁ।

ଅନନ୍ୟ ବରଯାତ୍ରୀ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଅନନ୍ୟ ବରଯାତ୍ରୀ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଏଠାରେ ଏକ ବର ନିଜ ବରାଯାତ୍ରୀକୁ ଏକ କାରରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ିରେ ଆଣିଥିଲା। ମାମଲା ବେତୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ଅଟେ। ଏହି ଅନନ୍ୟ ବରାଯାତ୍ରୀ ଆମଲା ବ୍ଲକର ବଘୱାଡ଼ ଗାଁରୁ ବାହାରିଥିଲା। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଚେତାରାମ କାସଦେକରଙ୍କ ଏକ ନିଆରା ବରାଯାତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲା।

ଚେତାରାମ ଆଦିବାସୀ ସମାଜର ଯୁବକ। ନିତୁ ନାମକ ଏକ ଝିଅ ସହିତ ତାଙ୍କର ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ବିବାହକୁ ବରାଯାତ୍ରୀ ନେବା ବେଳେ ଏକ ନିଆରା ଧାରା ଭାବିଥିଲେ। ଚେତାରାମ କାର କିମ୍ବା ହେଲିକପ୍ଟରରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଶଗଡ଼ଗାଡ଼ିରେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ କନ୍ୟା ନିତୁଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ଏହା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ।

ଏହି କାରଣରୁ ଏକ ନିଆରା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

ଚେତାରାମଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ତାପରେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଶଗଡ଼ଗାଡିରେ ବରାଯାତ୍ରୀ କରିବାର କାରଣ ପଚରାଗଲା, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ପରିବାରରେ ଏହି ବରାଯାତ୍ରୀ କେବଳ ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ିରେ ଯାଉଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ବ୍ୟୟକୁ ସେ ବି-ରୋ-ଧ କରିଛନ୍ତି।

ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇଲେ ଏବଂ ବିବାହ ଦିନ ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ିରେ ସମସ୍ତ ବରାଯାତ୍ରୀ ଗଲେ। ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ବରଂ 30 ଟି ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୌରବ ସହିତ ବରକୁ ଆଣିବାକୁ ବାହାରିଲା। ବାଟରେ ଏତେ ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ି ଲୋକଙ୍କ କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହୋଇ ରହିଲା। ଅନନ୍ୟ ବରଯାତ୍ରୀ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ହସୁଥିଲେ।

ଡିଜେ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବଦଳରେ ବାଜିଲା ବଇଁଶୀ ଏବଂ ଢୋଲ।

ତାଙ୍କ ବରାଯାତ୍ରୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ିକୁ ସଜାଇବା ପାଇଁ ଚେତାରାମ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଭାବ ରଖିନଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟରେ ସଜାଯାଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପୁରା ବରଯାତ୍ରୀରେ ଡିଜେ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଣ୍ଡର କୌଣସି ଶବ୍ଦ ନଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ବର ଚେତାରାମ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାରମ୍ପାରିକ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ସେ ବରଯାତ୍ରୀରେ ଡିଜେ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବଦଳରେ ସଙ୍ଗୀତ, ଢୋଲ, ବଇଁଶୀ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ଏହି ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ରର ସଂଗୀତ ବରଯାତ୍ରୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ବରଯାତ୍ରୀ କନ୍ୟାର ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲା, କନ୍ୟାପକ୍ଷ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦେଖି ହସିଲେ। ବୁଢ଼ାଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ସମୟକୁ ମନେ ପକାଇଲେ। ସେଠାରେ ବରଯାତ୍ରୀକୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *