ବହୁତ କମ ନିବେଶରେ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ, ଘରେ ବସି ହେବ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆୟ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବିଜିନେସ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏମିତି ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାର ଦେଶ-ବିଦେଶରେ ବହୁତ ଡିମାଣ୍ଡ ଅଛି। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଛନ୍ତି ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ଯେକ ମାସ ଭଲ ଆୟ ହେବ। ଆପଣ ଚାକିରି ସହିତ ଅଧିକ ଆୟ ମଧ୍ୟ ଅକରିପାରିବେ। ସରକାରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଆତ୍ମନିର୍ଭର ହେବା। ଏମିତିରେ ସରକାର ସ୍ବଦେଶୀ ଜିନିଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି। ଏଥିରେ ସରକାର ଏମଏସଏମଇଏସ ସେକ୍ଟର ଉପରେ ଖାସ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁକି ମହୁମାଛି ପାଳନ ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ। ଏହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତରଫରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଉଛି। ଏହା ଗାଆଁ ଓ ସହରରେ କେଉଁଠି ବି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇପାରେ

ଔଷଧଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମହୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କୃଷି ଏବଂ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମହୁମାଛିର ମଧ୍ୟ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଛି। ଏହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ମହୁମାଛି ପାଳନ କିମ୍ବା ମୌନ ପାଳନ କହନ୍ତି। ଅନେକ ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷ ଛାଡି ମହୁମାଛିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ମହୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ୟୁନିଟ ସ୍ଥାପନ କରି ମହୁମାଛି ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କାରଖାନା ସାହାଯ୍ୟରେ ମହୁମାଛି ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ବମ୍ପର ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ।

ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ:-

ମହୁମାଛି ପାଳନରେ କେବଳ ମହୁ ମିଳିନଥାଏ ବରଂ ଏଥିରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଜିନିଷ ମିଳିଥାଏ। ଏଥିରେ ବୀଜବ୍ୟାକ୍ସ, ରୟାଲ ଜେଲି, ପ୍ରୋପୋଲିସ କିମ୍ବା ମହୁମାଛି ଗୋନ୍ଦ, ମହୁମାଛି ପରାଗ ପରି ଜିନିଷ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ତ ଔଷଧର ମାର୍କେଟରେ ବହୁତ ଡିମାଣ୍ଡ ଅଛି।

ଏମିତି ସରକାର କରିବେ ସାହାଯ୍ୟ:-

ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସମୟରେ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ମହୁମାଛିର ବିକାଶ ନାମକ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛିକି ମହୁମାଛି କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ, ଉତ୍ପାଦକତା ବୃଦ୍ଧି, ତାଲିମ ଦେବା ଏବଂ ସଚେତନତା ବିସ୍ତାର କରିବା। ନ୍ୟାସନାଲ ମହୁମାଛି ବୋର୍ଡ ନାବାର୍ଡ ( NABARD) ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ଭାରତରେ ମହୁମାଛି ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସରକାର ୮୦ ରୁ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି।

କେମିତି କରିବେ ଆୟ:-

ଆପଣ ୧୦ଟି ବାକ୍ସ ସହିତ ମହୁମାଛି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ଯଦି ବାକ୍ସରେ ୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ମହୁ ମିଳେ, ତେବେ ମୋଟ ମହୁ ୪୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ହେବ। କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୫୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ୪୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିକ୍ରୟ କଲେ ୧.୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ହେବ। ଯଦି ବାକ୍ସ ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୩୫୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ଆସେ ତେବେ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ୩୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ ଏବଂ ନେଟ ଲାଭ ୧୦୫୦୦୦ ହେବ। ମହୁମାଛି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ୧୦ଟି ବାକ୍ସ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୨୫ ରୁ ୩୦ ବାକ୍ସ ହୋଇପାରେ।

ଯଦି ଆପଣ ବଡ ସ୍ତରରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ୧୦୦ ବାକ୍ସ ନେଇ ଏହି କାମ ଆରମ୍ଭ ଅକରନ୍ତୁ। ଯଦି ୪୦ କିଲୋ ପ୍ରତି ବାସ୍କ ମହୁ ମିଳେ ତେବେ ସମୁଦାୟ ୪୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ହେବ। ୩୫୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ହିସାବରେ ୪୦୦ କିଲୋ ମହୁ ବିକ୍ରି ଉପରେ ୧୪୦୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ପ୍ରତ୍ଯେକ ବାକ୍ସର ଖର୍ଚ୍ଚ ୩୫୦୦ ଟଙ୍କା ଆସିବ। ସମୁଦାୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ୩୪୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ। ରିଟେଲ ଓ ଅନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ୧୭୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ। ସେଥିପାଇଁ ଶୁଦ୍ଧ ଲାଭ ୧୦୧୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *