ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥାକୁ ଭାଲ କରିବ ପାନପତ୍ର,ଜାଣନ୍ତୁ ପାନପତ୍ର କିପରି ଓ କେଉଁ କେଉଁ ରୋଗକୁ ଦୂର କରିଥାଏ !

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ପାନ ପତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ଔଷଧ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ମୁଣ୍ଡରେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି ତେବେ ଆପଣ ପାନ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଏକ ପାନ ପତ୍ରକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ପତ୍ର କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଏବଂ କ୍ଷତରେ ବହୁତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ପାନ ପତ୍ରର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଛି।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଲୋକମାନେ ଖାଇବା ପରେ ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ପୂଜାପାଠରେ ଅନେକ ପାନ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ। ବାସ୍ତବରେ ଏଥିରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଭଲ।

ବ୍ରଣରେ ପାନ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ।

ବାସ୍ତବରେ ପାନରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ବ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ କିଛି ପାନ ପତ୍ର ନେଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ 2 ଚୁଟକି ହଳଦୀ ଏବଂ ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ 20 ମିନିଟ୍ ପରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ପାନ ପତ୍ର ରୁ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବ ଦୂର।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରକାରର କୁଣ୍ଡେଇ ହୁଏ, ତେବେ ପାନ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କୁଣ୍ଡେଇକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ସ୍ନାନ ପାଣିରେ ପାନ ପତ୍ରର ରସ ପକାଇପାରିବେ। ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ କୁଣ୍ଡେଇରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *