ଜାଣନ୍ତୁ ବୟସ ଅନୁସାରେ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କର ବ୍ଲଡ଼ପ୍ରେସର କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ?

ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି। କାରଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଯଦି ରକ୍ତଚାପ ବଢିଯାଏ ତେବେ ହୃଦୟର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିପି କୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହେବନାହିଁ ଏବଂ ବିପି ବଟିକା ଯେପରି ଖାଇବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ସେଥିପାଇଁ ବିପିକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ କେତେ ହେବା ଉଚିତ।

ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ବିପଦ ଅଧିକ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷମାନେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସମସ୍ୟାରେ ଅଧିକ ପ୍ରବୃତ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କାହାର ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଏ ଏହା ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେତେବେଳେ କୈଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ଏହା ମଧ୍ୟ ରକ୍ତଚାପର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।

ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଏତେ ହେବା ଦରକାର ରକ୍ତଚାପ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବୟସ ଅନୁସାରେ ରକ୍ତଚାପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ। ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ, ରକ୍ତଚାପ 120 ରୁ 143 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ। 21 ରୁ 25 ବର୍ଷ ବୟସରେ SBP 120.5 ମିମି ହେବା ଉଚିତ୍। ସେହି ସମୟରେ 25 ବର୍ଷରୁ 50 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ତଚାପ 115 ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ 56 ରୁ 61 ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତଚାପ 143 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍।

ମହିଳାମାନଙ୍କ ବୟସ ଅନୁସାରେ ରକ୍ତଚାପ ଏତେ ହେବା ଉଚିତ୍।

21 ରୁ 25 ବର୍ଷ ବୟସରେ SBP 115.5 ମିମି ହୋଇଥିବାବେଳେ 26 ରୁ 50 ରେ ବିପି 124 ରେ ପହଞ୍ଚେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିପି 51 ରୁ 61 ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ 130 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବା ଉଚିତ୍।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *