ମେଜର ପୁଅର ବାହାଘର ପାଇଁ ଝିଅ ଦେଖୁଥିଲେ ବାପା ମା, କିନ୍ତୁ ଆସିଲା ପୁଅର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଖବର

ଯେଉଁ ଘରେ ବାହାଘରର ଶଙ୍ଖର ସ୍ୱର ଶୁଣାଯିବା କଥା ସେଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୋ-କର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଘର ବୋହୂର ସୁଖ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା, ସେହି ଘରର ପୁଅର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିଛି। ଆମେ କାଶ୍ମୀରରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘ-ଟଣାରେ ସ-ହି-ଦ ହୋଇଥିବା ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଯାଦବଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ସେ ଏକ ଉଦ୍ଧାର ମିଶନରେ ଥିଲେ ଏବଂ ସ-ହି-ଦ ହୋଇଥିଲେ।

ଶହୀଦ ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଜୟପୁରର ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ।

ଶହୀଦ ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଯାଦବ ଜୟପୁର ସହରର ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ। ସେ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ସହରରେ ରହୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଏବଂ ଏକ ଭାଇ ଅଛନ୍ତି। ବାପା ଆରବିଆଇରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମାତା ଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଭାଇ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରନ୍ତି। ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଯାଦବ ଏକ ରୁଟିନ ମିଶ-ନରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ସୈ-ନି-କଙ୍କୁ ଫରୱାର୍ଡ ପୋଷ୍ଟରୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଯାଇଥିଲେ।

ମେଜର ତାଙ୍କ ସାଥୀ ପାଇଲଟଙ୍କ ସହ ଭାରତୀୟ ସେ-ନାର ଚିତା ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଯାଇଥିଲେ। ବାଟରେ ପାଗ ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘ-ଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେଲା। ବାନ୍ଦିପୋରା ଜିଲ୍ଲାର ଗୁରେଜର ବାରୋବ ଅଞ୍ଚଳର ଖାଲରେ ବରଫ ମଧ୍ୟରେ ହେଲିକପ୍ଟରର ଭ-ଗ୍ନାବ-ଶେଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଦୁର୍ଘ-ଟଣାରେ ଉଭୟ ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ଆ-ହ-ତ ହୋଇଥିଲେ। ସଂକଳ୍ପ ଉଧମପୁରର କମାଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶେଷ ନି-ଶ୍ୱା-ସ ତ୍ୟା-ଗ କରିଥିଲେ।

ବିବାହ ପାଇଁ ଖୋଜାଯାଉଥିଲା ଝିଅ।

ମେଜର ସଂକଳ୍ପଙ୍କ ପରିବାର କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଆରମ୍ଭରୁ ସେ-ନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଏହା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ସୱାଇ ମାନସିଂହ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢି ସ-ହି-ଦ ମେଜର 2015 ମସିହାରେ ସେ-ନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ସେ-ନାର ଆଭିଏସନ ୱିଙ୍ଗର ପାର୍ଟ ଥିଲେ। 29 ବର୍ଷୀୟ ସ-ହି-ଦ ମେଜର କିଛି ଦିନ ଆଗରୁ ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ।

ପରିବାର ଲୋକେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏକ ମାସର ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ପୁରା ସମୟ ଘରେ ବିତାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିବାହକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ ଏବଂ ବୋହୂକୁ ଖୋଜୁଥିଲେ। ତଥାପି ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ଜନ୍ମଦିନର 17 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଶ-ହୀ-ଦ ହୋଇଥିଲେ।

ମାଆ ଯାଇଥାନ୍ତେ କାଶ୍ମୀର।

ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ମଧ୍ୟ ସଂକଳ୍ପଙ୍କ ଶ-ହୀ-ଦ ହେବାର ଦୁଃ-ଖ ପାଇଛନ୍ତି। ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାଦିନରୁ ତାର ସ୍ୱପ୍ନ ସେ-ନାରେ ଯୋଗଦେବା ଥିଲା। ସେ ପରିବାରର ପ୍ରଥମ ସଦସ୍ୟ ଯିଏ ସେ-ନାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଜିତେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ କାଶ୍ମୀର ଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏପରି ଖବର ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କ ପାଦ ତଳୁ ମାଟି ଖସିଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *