ଚକୋଲେଟ ଭାବି 5 ବର୍ଷର ଛୁଆ ଖାଇଦେଲା 4 ଟି ଯୌନବର୍ଧକ ଟାଵଲେଟ, ତାପରେ ଶରୀରରେ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଏପରି ପରିବର୍ତନ

ବିହାରର ଖଗଡ଼ିଆରୁ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ବାଳକ ଘରେ 4 ଟି ଟ୍ୟାବଲେଟ୍ ମ୍ୟାନଫୋର୍ସର ଖାଇଲା, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଯେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବାକୁ ପଡିଲା।

ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି 4 ଟି ଟାବଲେଟ୍ ମ୍ୟାନଫୋର୍ସ ର ଖାଇଦିଏ ତଥାପି ତାହା ତାଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ। କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ପିଲା ଏହି 4 ଟି ଟାବଲେଟ୍ ଖାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହେବ? ବାସ୍ତବରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଖାଗରିଆର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲର ଜରୁରୀକାଳୀନ ୱାର୍ଡରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ 5 ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଏହାକୁ ଚକୋଲେଟ୍ ବୋଲି ଭାବି ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ମାନସଫୋର୍ସ ଟାବଲେଟ୍ ଖାଇଦେଲା। ଯେତେବେଳେ ଔଷଧଟି ଏହାର ଗୁଣ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲା ପିଲା ସହିତ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇଥିଲେ

ଏହି ମାମଲା ବିହାରର ଖଗଡିଆରୁ ଆସିଛି। ଯେତେବେଳେ ପିଲାକୁ ଡାକ୍ତର ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନାର ଏମ୍ରଜେନ୍ସି ୱାର୍ଡକୁ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ସେଠାରେ ପିଲା ଅବସ୍ଥା ଜାଣିବା ପରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ପିଲାଟି ଘରେ ଚକୋଲେଟ୍ ଭାବି ରଖାଯାଇଥିବା ମାନସଫୋର୍ସକୁ ଭୁଲରେ ଚାରିଟି ଟାବଲେଟ୍ ଖାଇଦେଇଛି। ସେବେଠାରୁ ପିଲାର ଯୌନାଙ୍ଗରେ ବହୁତ ଟାଣପଣ ରହିଛି। ତାଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଝାଳ ବୋହୁଥିଲା ଏବଂ ସେ ବହୁତ ବ୍ୟାକୁଳ ହେଉଥିଲେ।

ଡାକ୍ତର ବରକତ ଅଲି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପରେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଥିଲା। ଏହି ମାମଲାକୁ କିପରି ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ସେ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ। ତାପରେ ସେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ଡାକ୍ତର ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଡାକିଲେ, ଯିଏ ପାଟନାରେ AIIMS ରେ ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସବୁକିଛି କହିଥିଲେ। AIIMS ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। କିନ୍ତୁ AIIMS ର ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସାଦର ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବାନ୍ତି କରାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ତାପରେ ହୁଏତ ତାଙ୍କୁ ଆରାମ ମିଳିବ।

ଲୁଣ ଖୁଆଇ କରାଇଦେଲ ବାନ୍ତି।

AIIMS ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ପିଲାଟି ଶୀଘ୍ର ଲୁଣ ମିଶା ପାଣି ପିଇବା ପରେ ବାନ୍ତି କରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଶିଶୁଟିର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକ୍ତର ଶିଶୁର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି।

ଏହିପରି ଅସାବଧାନତା ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ।

ଖଗଡ଼ିଆ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମ୍ୟାନଫୋର୍ସ ଟାବଲେଟ୍ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ। ଯଦି ଜଣେ 5 ବର୍ଷର ଶିଶୁ 4 ଟି ମ୍ୟାନଫୋର୍ସ ବଟିକା ଖାଏ ତାହେଲେ ତାଙ୍କର ଅସ୍ଥିରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ରକ୍ତଚାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ହୃଦୟରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଚିକିତ୍ସା ବିଳମ୍ବ ହୁଏ ତାହେଲେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଯେଉଁମାନେ ଏହିପରି କୌଣସି ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏହାକୁ ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *