ଗାଧେଇବା ସମୟରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି 5ଟି ଭୁଲ ନଚେତ ଖରାପ ହେବ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାର ଉପାୟ

ବ୍ରଣର ସମସ୍ୟା କେବଳ ଚେହେରାରେ ନୁହେଁ, କାନ୍ଧ, ପିଠି କିମ୍ବା ଶରୀରର ଯେକୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏହାଦ୍ୱାରା କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଏବଂ ଚର୍ମରେ ଫଳିଯିବା ପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଶରୀରରେ ବ୍ରଣ ଏବଂ ପିମ୍ପଲ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।

ଶୀତଦିନେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗରମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ଶୁଷ୍କ କରିଥାଏ ଏବଂ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଯଦି ଚର୍ମରେ ବ୍ରଣର ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଗରମ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ସାବୁନ୍ ବଦଳରେ ସାମ୍ପୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବହାର ଚର୍ମରେ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହା ଚର୍ମରେ ଘା ଏବଂ କୁଞ୍ଚନ ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ସ୍ନାନ କରିବା ସମୟରେ ଶରୀରକୁ ଅଧିକ ସ୍କ୍ରବ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଚର୍ମକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶୁଷ୍କ କରିଥାଏ।

ଯଦି ଆପଣ ଲେମ୍ବୁ, ଭିନେଗାର ଭଳି ଜିନିଷ ଲଗାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଚର୍ମରେ କୁଣ୍ଡେଇହବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ବାଛନ୍ତୁ।

ବ୍ୟାୟାମ ପରେ ତୁରନ୍ତ ଗାଧୋଇବା ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଝାଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖିଯିବା ପରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ। ଝାଳରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ରଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

ଶରୀରକୁ ପୋଛିବା ପାଇଁ ଯଦି ଆମେ ବାରମ୍ବାର ସମାନ ଟାୱେଲ (towel) ବ୍ୟବହାର କରୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ସଫା ନକରିବା, ତେବେ ଏହା ଚର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାକୁ ବଢ଼ାଇପାରେ। ମଇଳା ଟାୱେଲ ଚର୍ମ ଆଲର୍ଜି ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହା ବ୍ରଣ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଶରୀରକୁ ପୋଛିବା ପାଇଁ ଶୁଖିଲା ଟାୱେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଓଦା ଟାୱେଲରେ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *