ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ : ବେଦୀରେ ବେହୋସ ହୋଇଗଲା ବର, ଆଉ ଖସିଗଲା ନ-କଲି ଚୁଟି, ଆଉ ତାପରେ ଯାହା ହେଲା…

ଯଦି ଘରେ ବିବାହ ଥାଏ ତେବେ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ବିନା ବିବାହ ଭଲରେ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହିତ ଯଦି ଏକ ନୂତନ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡିବାକୁ ଯାଉଛି ତେବେ କିଛି ଲୁଚାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶେଷକରି ବର ଏବଂ କନ୍ୟାର ମନରେ କିଛି ନରହିବା ଉଚିତ୍। ମି-ଥ୍ୟା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ।ବିବାହ ଗୋଟେ ଏମିତି ଶବ୍ଦ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଭଲ ଲାଗେ, ବିବାହ କରିବା ଵାଲା ର ହୁଏତ ଭୋଜୀ ଖାଇବ ଵାଲା ର ହଉ । ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କ ଯାହା ଭଗବାନ ଗଢ଼ି ଥାନ୍ତି ଆମେ ଯାହାଇଲେବି ତାକୁ ବଦଳେଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଆମ ଭାରତ ରେ ଦିନ କୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବାହାଘର ହୋଉଛି । ଆମ ବାହାଘରରେ ବହୁତ ମଜା ମସ୍ତି ମଧ୍ୟ ହୁଏ । ଆଉ ବହୁତ ଦୁଃ-ଖ ସମୟ ବି ଆସେ ଯାହା କେବେ ଭୁଲି ହୁଏନି।

ତେବେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟାରେ ବର ପଙ୍କଜ ଏବଂ ବର ମଞ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ବରଣମାଳା ପିନ୍ଧାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସାତ କିଛି ସାତ ଫେରା ନେବା ବର ଓ କନିଆଁ ମଞ୍ଚରୁ ଓହ୍ଲାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।ତା’ପରେ ବର ପଙ୍କଜ ଅଚେତ ହୋଇ ପଡ଼ିଗଲେ । ବର ଖସିଯିବା ପରେ ଉତ୍ତେ-ଜନା ଦେଖା ଦେଇଥିଲା ।

ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଝିଅ ଘର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇ ସୋଫାରେ ଶୋଇଲେ । ମୁହଁରେ ପାଣି ଢା-ଳିଲେ । ବର ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ମଧ୍ୟ ଡ-ରିଗଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ବରର ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ରଖି ୱିଗ୍ ବାହାରିଲା । ସେହିଠାରେ ସମଗ୍ର ଘଟ-ଣାରେ ମା-ମ-ଲା ବିଗିଡି଼ବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ତେବେ ଝିଅ ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ୱାମୀର ବାଳ ନଥିବା ଦେଖି ପରେ ବିର-କ୍ତ ହୋଇ ଜୋରରେ ପାଟି କରି ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କଲା ।କିନ୍ତୁ ସେ ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ । ବରର ପିତା ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଥିବା ଅଭି-ଯୋଗ କରି ବରର ପିତା ବିବାହ ମନା କରି ବରଯାତ୍ରୀକୁ ବ-ନ୍ଧ-କ ରଖିଥିଲେ । ତେବେ ବର ଦିଲ୍ଲୀରେ କାମ କରେ, ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କନିଆଁ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛି । ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ଏତେ ବଢି଼ଗଲା ଯେ କେହି ପୋ-ଲି-ସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ପୋ-ଲିସ ଘ-ଟଣା ସ୍ଥଳରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲା, ଆଉ ସବୁ ବୁଝି କଣ ହେଇଚି ପଚ-ରାଉ-ଚରା କରୁଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *