ବଲିଉଡ ବନାମ ସାଉଥ ର ଯୁ-ଦ୍ଧକୁ ଅଭିନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମଧ୍ୟ ଆସିଲେ,କହିଲେ – ମୋତେ ରା-ଗ ଲାଗ ଲାଗେ ଯେତେବେଳେ କିଏ…

ବଲିଉଡ ବନାମ ସାଉଥ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ବି-ବା-ଦ ଶେଷ ହେବାର ନା ନେଉ ନାହିଁ । ନିକଟରେ ଦୁଇ ବଡ଼ ଅଭିନେତା ନିଜ ଭିତରେ ଭିଡି ଯାଇଥିଲେ । ବଲିଉଡ ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଜୟ ଦେବଗନ ଆଉ ସାଉଥ ଅଭିନେତା କିଚ୍ଚା ସୁଦୀପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଷା ବି-ବା-ଦ ହୋଇଯାଇ ଥିଲା । ଦୁଇ ଅଭିନେତା ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାକୁ ନେଇ ନିଜ ଭିତରେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଝ-ଗ-ଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ତ ଏହି ଲଢେଇ ବଲିଉଡ ବନାମ ସାଉଥ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବି-ବା-ଦ ବଢ଼ିଲା ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାମ ଗୋପାଳ ବର୍ମାଙ୍କ ଠୁ ନେଇକି ସୋନୁ ନିୟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବି-ବା-ଦରେ ପଡିଯାଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମଧ୍ୟ ଭାଷା ବି-ବା-ଦର ଝ-ଗ-ଡ଼ା ରେ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ସବୁ କାରଣରୁ ଆମର ଜାହାଜ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଲା ।

ହିନ୍ଦୀ ପାଇଁ ତ-ର୍କ ହୋଇଥିଲା ଅଜୟ – କିଚ୍ଚାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ;-

ନିକଟରେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାକୁ ନେଇ ଅଜୟ ଦେବଗନ୍ ଏବଂ କିଚା ସୁଦୀପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି-ତ-ର୍କ ହୋଇଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଅଭିନେତା କିଚା ସୁଦୀପଙ୍କ ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଅଭିନେତା ହିନ୍ଦୀକୁ ଜାତୀୟ ଭାଷା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନ ତାଙ୍କ ଭିଡିଓ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ହିନ୍ଦୀ ଜାତୀୟ ଭାଷା ନୁହେଁ ତେବେ ସେମାନେ କାହିଁକି ହିନ୍ଦୀରେ ଡବିଂ କରି ସେମାନଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରିଲିଜ କରନ୍ତି ? ଏହା ପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ମନ୍ତବ୍ୟର ବ୍ୟାରେଜ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବି-ବା-ଦରେ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ବଡ କଳାକାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ପରେ କିଚା ଅଜୟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ସମସ୍ତ ଭାଷାକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି । ଅଭିନେତା ତାଙ୍କର ପୁରା ଭିଡିଓ ଦେଖିନଥିଲେ ।

ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ର ମଧ୍ୟ ହୋଇଗଲା ଏଣ୍ଟ୍ରି :-

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଭିନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମଧ୍ୟ ଭାଷା ବିବାଦ ଏବଂ ବଲିଉଡ ବନାମ ସାଉଥ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଯୁ-ଦ୍ଧରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ତୁଳନାରେ ଆଜିକାଲି ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଖେଳୁନାହିଁ ବୋଲି ସେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅକ୍ଷୟ ଆଶାବାଦୀ ଯେ ସମୟ ଆସିବ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ।

ଭାଷା ବିବାଦ ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବିଭାଜନରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଅଭିନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ଆମେ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ ହୋଇଗଲୁ । ବ୍ରିଟିଶ ରାଜ ସମୟରେ ଆମେ ବିଭାଜିତ ହୋଇଥିଲୁ । ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଆମକୁ ବିଭାଜନ କରୁଥିଲେ । ଅଭିନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମରେ ବିଭକ୍ତ କରି ଏହାର ଫାଇଦା ନିଆଯାଇଛି।

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କଥା ଉପରେ ଆସେ ଅକ୍ଷୟଙ୍କୁ ରା-ଗ :-

ଅକ୍ଷୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କେହି ଜଣେ ସାଉଥ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର, ସେ ବଲିଉଡର ବୋଲି କହନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେ କ୍ରୋ-ଧି-ତ ହୁଅନ୍ତି । ଅଭିନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ସମାନ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରୁ ଆସିଛୁ । ଏଥି ସହିତ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ପାନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଶବ୍ଦ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆ-ପ-ତ୍ତି ରହିଛି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏହି ଶବ୍ଦ ବୁଝିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଅକ୍ଷୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବିଭାଜନ ଶବ୍ଦକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଏକ ଶିଳ୍ପ ଭାବରେ ବି-ଚା-ର କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହାକୁ ହିନ୍ଦୀ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ବୋଲି କହି ଏହାକୁ ବିଭାଜନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା କ’ଣ? ଅଭିନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ନିଜ ନିଜ ମାତୃଭାଷାରେ କଥା ହେଉ। ଏହା ବହୁତ ଭଲ କଥା । ସର୍ବଶେଷରେ, ଏହାକୁ ଏକ ସମସ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି? ଭାଷା ବିଷୟରେ ଯୁ-କ୍ତି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା କାହିଁକି?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *