ବର ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ବିବାହ ମଣ୍ଡପରେ ପହଁଞ୍ଚିଗଲା ପ୍ରେମିକା, କନ୍ୟାକୁ କହିଲା ଏପରି ସତ୍ୟ, ଭାଙ୍ଗିଗଲା ବିବାହ

ପ୍ରେମରେ ଧୋ-କା ପାଇବାର ଖବର ଅନେକ ଥର ଶୁଣାଯାଇଛି। ତଥାପି ଧୋ-କା ଖାଇଥିବା ପ୍ରେମୀ କିମ୍ବା ପ୍ରେମିକା ପ୍ରାୟତଃ ଚୁପ୍ ରହନ୍ତି। ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃ-ଖକୁ ଭିତରେ ଚାପି ରଖନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଯ-ନ୍ତ୍ର-ଣା ମଧ୍ୟ ଏକାକୀ ବହନ କରିବାକୁ ଲାଗନ୍ତି। ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଧୋ-କା ପାଇଥିବାର କଥା କୁହନ୍ତି ନାହିଁ। ତଥାପି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଏପରି ମା-ମ-ଲା ଲୋକ ଚୁପ ରହିବେ ସେପରି ମାନେ ନାହିଁ।

ଛତିଶଗଡରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘ-ଟ-ଣା ଘ-ଟିଛି। ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ପୁଅ ନିଜ ପ୍ରେମିକାକୁ ଠ-କିଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ସହ ରହିବାକୁ ଏବଂ ମ-ରିବାକୁ ଶ-ପଥ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ନିଜ ପ୍ରେମିକାକୁ ନ ଜଣାଇ ଏକ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲା। ଝିଅଟି ଖବର ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସେ ସିଧା କନ୍ୟା ପାଖକୁ ଗଲା। ତାଙ୍କୁ ସତ୍ୟ କହିଲା ଯେ ବର ସହିତ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କଲା।

ଛତିଶଗଡର କୋରବା ର ଅଟେ ମା-ମ-ଲା।

ଆଜିକାଲି ବିବାହର ସମୟ ଚାଲିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଖବର ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି। ପ୍ରେମରେ ଧୋ-କା ପାଇଥିବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି। ଛତିଶଗଡର କୋରବା ରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପ୍ରେମିକାକୁ ଠକିବା ଏତେ ଭାରି ପଡିଥିଲା ଯେ ସେ ସାରା ଜୀବନ ଏହି ଶିକ୍ଷାକୁ ମନେ ରଖିବେ। ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକାକୁ ଠ-କିଥିଲେ।

ମେ 10 ରେ, ତିଲଦା ନେୱରା ଅଞ୍ଚଳର ଜଲସୋ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ବର୍ମା ବିବାହ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ। ସେ 26 ବର୍ଷ ବୟସର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। କନ୍ୟାପକ୍ଷ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଦେଇଥିଲେ। ବରଯାତ୍ରୀ ଆସିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିଲା। ବିବାହ ମଣ୍ଡପ ମଧ୍ୟ ଝିଅଘର ଲୋକ ସଜାଇ ଥିଲେ।

ପ୍ରେମିକା ପାଇଗଲା ଖବର।

ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଲୁ-ଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ରାମପୁର ଚଉକି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଝିଅ ସହିତ ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଚାଲିଥିଲା। ଉଭୟ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରସ୍ପରକୁ ଜାଣିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ବିବାହର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା। ଏହା ସହିତ ସେ ତାଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିବାର ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ।

ତେବେ ମେ 10 ରେ ଯେତେବେଳେ ବରର ବରଯାତ୍ରୀ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ କେହି ଜଣେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ଖବର ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଝିଅଟି ରା-ଗିଗଲା। ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ବରଯାତ୍ରୀ କେଉଁ ଘରକୁ ଯାଉଛି। ସେ ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ସେ ତୁରନ୍ତ କନ୍ୟା ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲା। ଏହା ପରେ ସେ କନ୍ୟାକୁ ଭେଟିଲେ।

ଏପରି ସତ୍ୟକୁ କହିଲେ ଯେ କନ୍ୟା ବିବାହ ଭା-ଙ୍ଗିଦେଲେ।

ପ୍ରେମିକା ଏବଂ କନ୍ୟା ପରସ୍ପର ସହ ଭେଟିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ପୁଅର ସମସ୍ତ ସତ୍ୟ କନ୍ୟାକୁ କହିଥିଲେ। ପ୍ରେମିକା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ଏବଂ ସେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଏକାଠି ଅଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ପ୍ରାଇ-ଭେଟ କମ୍ପାନୀ ଷ୍ଟୋରରେ କାମ କରନ୍ତି। ପ୍ରେମିକା କନ୍ୟାକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବିବାହର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ସେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ଥର ଶା-ରୀରି-କ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ଏହା ଶୁଣି କନ୍ୟାର ହୋସ ଉଡ଼ିଗଲା। କନ୍ୟାର ସତ୍ୟତା ଜାଣି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ଏହା ପରେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସେ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରେମିକା ପୋଲି-ସକୁ ମଧ୍ୟ ସବୁ ଜଣାଇ ସାରିଥିଲେ। ସେ ଚିରଞ୍ଜୀବୀଙ୍କ ଉପରେ ବଳା-ତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭି-ଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟ-ଣାରେ ଗମ୍ଭୀରତା ଦେଖାଇ ପୋ-ଲିସ ପୁଅକୁ ଗି-ର-ଫ କରି ଜେଲ-କୁ ପଠାଇ ଦେଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *