ବିମାନରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କଲା 11 ବର୍ଷର ପିଲା, ଜାଣନ୍ତୁ ସର୍ବନିମ୍ନ କେତେ ବୟସ ପିଲା ଏକାକି ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ

ଋଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧର ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ସମୟରେ ଏକ 11 ବର୍ଷର ଶିଶୁର ଏକାକୀ ବିମାନରେ ଉଡ଼ିବାର ଖବର ଆସିବା ଦିନଠାରୁ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ କେତେ ବୟସର ପିଲା ବିମାନରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ ? ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିବା।

ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ରୁଷୋ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ଏକ 11 ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଏକାକୀ ବିମାନରେ 1000 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା। ସେ ବିମାନରେ ଏକାକୀ ସ୍ଲୋଭାକିଆରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହି ପିଲାର ଫଟୋଗୁଡିକ ବହୁତ ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଗଲା।

ପିଲାମାନଙ୍କର ବିମାନ ଯାତ୍ରାର ଗାଇଡ଼ଲାଇନ।

ପିଲାମାନଙ୍କର ବିମାନ ଯାତ୍ରା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ସାଧାରଣତଃ ,, 5 ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷର ପିଲାମାନେ ବିମାନରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ତଥାପି ବିଭିନ୍ନ ବିମାନ ସେବାଗୁଡିକର ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ହାରାହାରି 5 ବର୍ଷର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିମାନରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆମେ ଭାରତ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, 5 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷ ପିଲାମାନେ ଘରୋଇ ବିମାନରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। 12 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ପିଲାମାନେ ସାଧାରଣତଃ Unaccompanied Minors ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଥାଏ।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କେବଳ ନିଜ ବିମାନରେ ହିଁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ଯଦି ଏହି ଯାତ୍ରା ଇଣ୍ଟରଲାଇନ୍ ଭ୍ରମଣ କିମ୍ବା ଗମନାଗମନ ପଏଣ୍ଟରେ ଜଡିତ ହୁଏ ତେବେ ଏକାକୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥାଏ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ 7 ଦିନରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହିତ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। 7 ମାସରୁ 2 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିଶୁ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଏ। ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ଆସନ ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିମାନରେ ନେବା ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଖାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *