5 ଜଣ ଝିଅଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ହେଲା ନିଜ ପିତାଙ୍କ ଅ-ନ୍ତି-ମ ଯାତ୍ରା, ପୁଅ କାନ୍ଧ ଦେବାକୁ କରିଦେଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘ-ଟ-ଣା

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର 5 ଜଣ ଝିଅ ସମାଜକୁ ଆଇନା ଦେଖାଇଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ପାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ପାଇବା ପରେ ଦୁଃ-ଖ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଏ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଏହି ଝିଅମାନେ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭେଦଭାବ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ଆଇନା ଦେଖାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଏଠାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ପିତାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂ-ସ୍କା-ର କରାଯାଉଥିଲା, ପୁଅ କାନ୍ଧ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା। ସେ ଶେଷ ଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଝିଅମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ମୃ-ତଦେ-ହ ନିଜ କାନ୍ଧରେ ନେଇ ଶ-ବଦା-ହରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିଲା, ସେ ବିନା ପ୍ରଶଂସାରେ ରହିପାରିଲା ନାହିଁ।

ଏହି ମା-ମ-ଲା ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଗୁମଲା ଜିଲ୍ଲାରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ 5 ଜଣ ଝିଅ ସମାଜକୁ ବାସ୍ତବତାର ଆଇନା ଦେଖାଇଲେ ଯାହା ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ମଧ୍ୟରେ ଭେଦଭାବ କରେ। ଏହି ପାଞ୍ଚ ଭଉଣୀ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ମୃ-ତଦେ-ହକୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଇଲେ। ଏହା ପୁରାତନ ପରମ୍ପରାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଲେ। ଏହି ବିଷୟଟି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ଜିଲ୍ଲାରେ କାମଡାରା ପ୍ରଖଣ୍ଡ ଅଛି। ଏଠାରେ ସାଲେଗୁଟୁ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ସାହୁଙ୍କୁ 75 ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ପରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ଅ-ନ୍ତି-ମ ସଂ-ସ୍କା-ର କରାଯାଉଥିଲା ଏଥିପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାମବାସୀ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଗୁନେଶ୍ୱର ସାହୁଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ପିତାଙ୍କ କାନ୍ଧକୁ ନେଇ ଶ-ବଦା-ହକୁ ଆସିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

ଝିଅମାନେ ଆଗକୁ ଆସିଲେ, କାନ୍ଧରେ ନେଇ କଲେ ଅନ୍ତି-ମ ସଂ-ସ୍କା-ର।

ପୁଅର ଅନ୍ତିମ ସଂ-ସ୍କା-ରକୁ ନ ଆସିବାର କାରଣ ବାପା ଏବଂ ପୁଅ ମଧ୍ୟରେ ବି-ବା-ଦ ଥିଲା। ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପୁରୁଣା ଝ-ଗ-ଡା ଚାଲିଥିଲା। ଏଥିରେ ରା-ଗିଯାଇ ପୁଅ ବାପାକୁ କାନ୍ଧ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ସାହୁଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଝିଅଙ୍କୁ ଏହା କହିଥିଲେ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ।

ଏହା ପରେ ପାଞ୍ଚ ଭଉଣୀ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ଯାହା ଗାଁର ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ଭା-ଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା। ବିମଲା ଦେବୀ (କୋଡାକେଲ), ସୁମିତ୍ରା ଦେବୀ (ଅରଗୋଡା), ମେନି ଦେବୀ (କରୋନ୍ଦି), ପଦ୍ମା ଦେବୀ (ତୋରପା) ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଦେବୀ କୁଲାବିରା ନିଜ ପିତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଶ-ବଦା-ହକୁ ନେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ।

ଝିଅମାନଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଗଲା ଶ-ବଯା-ତ୍ରା।

ଗାଁରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହା ଘଟୁଥିଲା ଯେ ଝିଅମାନେ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ମୃ-ତଦେ-ହକୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଉଥିଲେ। ଏଠାରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଭା-ଙ୍ଗୁଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଥିଲା। ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଝିଅମାନେ ପିତାଙ୍କ ଶରୀର ସହିତ ଶ-ବଦା-ହରେ ପହଞ୍ଚିଲେ। ସେଠାରେ ସମସ୍ତେ ପିତାଙ୍କ ଶ-ବଦା-ହ ପାଇଁ କାଠ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ।

ତେବେ ମଝିରେ ମଝିରେ କିଛି ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ ପୁଅକୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ପିତାଙ୍କ ସହ ପାରସ୍ପରିକ ବି-ବା-ଦ ଭୁଲିଯିବାକୁ ସେମାନେ କହିଥିଲେ। ବହୁ ମନାଇବା ପରେ ପୁଅ ସେଠାକୁ ଆସିବାକୁ ରାଜି ହେଲା। ତାପରେ ମୃ-ତ ଦେହ ଜଳାଯାଇଥିଲା। ଶେଷ ରୀତିନୀତି କୋୟଲ ନଦୀର ବାଲାଘାଟରେ ହୋଇଥିଲା। ପୁରା ଘଟଣା ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *