ଏହି ଦ୍ଵାର ଖୋଲିଲା ମାତ୍ରେ ଘୋଟି ଆସିବ ପ୍ରଳୟ !

ମଣିଷ ମାନଙ୍କ ଭିତ ରେ ଗୋଟେ ବିଶ୍ୱାସ ସେ ହୋଉଛି ଭଗବାନ ଯାହା ପଥର ହେଲେ ବି ସେ ଭଗବାନ । ସେ ବିଶ୍ୱାସ ପାଇଁ ଆଜି ଜଗତ ଚାଲି ଆଉ ମାନେ ଆମେ ବଞ୍ଚିଚେ । ଆମେ ବହୁତ ମନ୍ଦିର ମାନ ଦେଖିଛେ ଆଉ ଯାଇଛେ କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଗୋଟେ ମନ୍ଦିର ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କରିଦବ ।ଶ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ଭାରତର କେରଳର ରାଜଧାନୀ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର। ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ପୂଜା ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ମାଲାୟାଲମ୍ରେ ‘ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍’ ସହରର ନାମ ପଦ୍ମନାଭସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିରର ଦେବତାଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଇ “ପ୍ରଭୁ ଅନନ୍ତ ସହର”କୁ ଅନୁବାଦ କରେ | ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ଚେରାର ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଏକ ଜଟିଳ ମିଶ୍ରଣରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଉଚ୍ଚ କାନ୍ଥ ଏବଂ ୧ ବିଙ୍ଗସ ଶତାବ୍ଦୀର ଗୋପୁରା ରହିଛି |କାସାରାଗୋଡର କୁମ୍ବଲାସ୍ଥିତ ଅନନ୍ତପୁରା ମନ୍ଦିରକୁ ଦେବତାଙ୍କର ମୂଳ ଆସନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ତିରୁବତାର ଆଡିକେସାଭା ପେରୁମାଲ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରତିକୃତି ଅଟେ |

ମୂଖ୍ୟ ଦେବତା ପଦ୍ମନାଭସ୍ୱାମୀ “ଅନନ୍ତ ଶାୟନା” ସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଅସୀମ ସର୍ପ ଆଦି ସେ ଉପରେ ଅନନ୍ତ ଯୋଗର ନି-ଦ୍ରାରେ ଶୟନ କରିଥାନ୍ତି।ପଦ୍ମନାଭସ୍ୱାମୀ ହେଉଛି ଟ୍ରାଭାନକୋର ରାଜ ପରିବାରର ଶିକ୍ଷାଦାନ| ସପ୍ତମ ଏବଂ ଅଷ୍ଟମ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ବିଦ୍ୟମାନ ତାମିଲ ଭଜନ ଅନୁଯାୟୀ ପବିତ୍ର ବାସସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଏହା ଦିବ୍ୟ ପ୍ରଭାନରେ ରବାନ୍ୱିତ | ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରଭାନ୍ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ରବାନ୍ୱିତ କରି ମାଲାଇ ନାଡୁର ୧୩ ଟି ଦିବ୍ୟା ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି | ଅଷ୍ଟମ ଶତାବ୍ଦୀର ତାମିଲ କବି ଅଲଭର୍ ନାମମଲଭର୍ ପଦ୍ମନାଭଙ୍କ ଗୀତ ଗାନ କରିଥିଲେ |ଏହି ହୋଉଛି ମନ୍ଦିର ର ରହସ୍ୟ , ଏହା ଦେଖିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଦୂର ରୁ ଲୋକ ମାନେ ଶାନ୍ତି ଆଉ ଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *