୮ ବର୍ଷୀୟ ପୁଅର ଶ-ବକୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଇ ନେଇଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲା ପିତା, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କଲା ନାହିଁ ସାହାଯ୍ୟ !

ଏପରି ଅନେକ ମା-ମ-ଲା ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଶୁଣାଯାଏ ଯାହା ଜାଣିବା ପରେ ଲୋକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ ଏପରି ଅନେକ ମା-ମ-ଲା ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଥାଉ, ଯାହା ମାନବିକତାକୁ ଲ-ଜ୍ଜା ଦେଇଥାଏ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ନେଲୋର ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଏକ ମା-ମ-ଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ଅସହାୟ ପିତା ତାଙ୍କ 8 ବର୍ଷର ପୁଅର ମୃ-ତଦେ-ହକୁ ବାଇକ୍ ରେ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। କାରଣ ସେ ପୁଅର ଶବକୁ ବୋହି ନେବା ପାଇଁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପାଇଲେ ନାହିଁ।

ବାସ୍ତବରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଘ-ଟ-ଣା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଏହା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ନେଲୋର ଜିଲ୍ଲାର ସଙ୍ଗମ ଗାଁର ଅଟେ। ଯେଉଁଠାରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ଜଣେ ଅସହାୟ ପିତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ 8 ବର୍ଷର ପୁଅର ମୃ-ତଦେ-ହକୁ ବାଇକ୍ ରେ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

କେନାଲରେ ବୁଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ଦିନ ନେଲୋର ଜିଲ୍ଲାର କାନିଗିରି ଜଳାଶୟର ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଦୁଇଜଣ ଶିଶୁ ବୁଡି ଯାଇଛନ୍ତି। ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀରାମ (8) ଏବଂ ଇଶ୍ୱର (10) ନାମକ ଦୁଇ ପିଲା କେନାଲରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ। ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ମୃ-ତଦେ-ହକୁ କେନାଲରୁ ବାହାର କରି ଗ୍ରାମବାସୀ ଘରକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ପାଣିରୁ ବାହାର କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ପିତା ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ PHC କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ସେମାନେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ମୃ-ତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଶିଶୁଟିକୁ ମୃ-ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପୁରା ଘଟ-ଣାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଧିକ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଲୋକମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ

ଏଥିସହିତ ଡାକ୍ତର ଶ-ବକୁ ଘରକୁ ନେବାକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ପିତା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ମୃତଦେହ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଯାନବାହାନର ଉପଲବ୍ଧତା ନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଯାନର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ବାପା ଏକ ବାଇକରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନିଜ ଶିଶୁର ଶବକୁ ଘରକୁ ନେଇଗଲେ। PHC ରୁ ଘରର ଦୂରତା ଏକ କିଲୋମିଟରରୁ କମ୍। ଏହି ସମଗ୍ର ଘଟ-ଣାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ବାକ୍ୟ ତୀ-ବ୍ର ହୋଇଥିଲା।

ଘ-ଟ-ଣା ଉପରେ ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି ର ଅଧକ୍ଷ ଏନ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଯତେଇଲେ ଦୁଃ-ଖ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟିର ସଭାପତି ଏନ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏହି ଘଟ-ଣାରେ ଦୁଃ-ଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ନିର୍ଦ୍ଦ-ୟତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତାର ଏକ ଭ-ୟଙ୍କ-ର ଘ-ଟ-ଣା। ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଜଣେ ପିତା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ନେଲୋର ଜିଲ୍ଲାର ସାଙ୍ଗାମରେ ଏକ ବାଇକ୍ ରେ ନିଜ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନର ମୃ-ତଦେ-ହ ବୋହି ନେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ଘ-ଟ-ଣା। ସିଏମ ୱାଇଏସ୍ ଜଗନ୍ ପ୍ରଶାସନ କଥା ଯେତେବେଳେ ଆସେ ସେ ହୃଦ-ୟହୀ-ନ ଏବଂ ଅଜଣା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି।

ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି (ତେଦେପା) ସଦସ୍ୟ ନାରା ଲୋକେଶ ଶାସକ ୱାଇଏସଆରସିପି ସରକାରଙ୍କ ବି-ରୋ-ଧରେ ଘୋର ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କର ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ନେଲୋରରେ ଆଉ ଏକ ଅ-ମା-ନବୀ-ୟ ଘ-ଟ-ଣା ଘ-ଟିଛି। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃ-ଖର ବିଷୟ ଯେ ପୀ-ଡି-ତାଙ୍କ ପିତା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପାଇଁ ଗୁହାରୁ କରିଥିବା ବେଳେ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାନବିକ ପ୍ରତି-କ୍ରିୟା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *