ବିନା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଘରର ଛାତରୁ ପ୍ରତିମାସରେ କରନ୍ତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର।

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆପଣ ନିଜ ଘରର ଖାଲି ଛାତ ବ୍ୟବହାର କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଛାତ ଉପରେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରିବ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଛାତ ଉପରେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ଲଗାଇ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରୀଡ୍ ରେ ଯୋଗାଇ ପାରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂତନ ଏବଂ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଛାତର ସୋଲାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ 30 ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡି ଯୋଗାଇଥାନ୍ତି। ସବସିଡି ବିନା ଛାତର ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପ୍ରାୟ 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରକାର।

ଏହି ଯୋଜନାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଲାଭ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆସନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଜଡିତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା:

ଏକ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ସବସିଡି ପରେ ଗୋଟିଏ କିଲୋୱାଟ ସୋଲାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ମାତ୍ର 60 ରୁ 70 ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାପିତ ହୁଏ।
କିଛି ରାଜ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ପୃଥକ ଭାବରେ ଅତିରିକ୍ତ ସବସିଡି ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ସୋଲାର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ 60 ହଜାର ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଘର ଲୋନ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଘର ଲୋନ ଦେବାକୁ କହିଛି।

1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିବେ।

ଅବଶ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବିନିଯୋଗ ବହୁତ କମ୍, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ନାହିଁ ତେବେ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସୋଲାର ସବସିଡି ସ୍କିମ୍, କୁସୁମ୍ ଯୋଜନା, ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସୌର ଶକ୍ତି ମିଶନ୍ ଅଧୀନରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ SME ଲୋନ ନେଇପାରିବେ। ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ଏକ ମାସରେ 30 ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିପାରିବ। ଅନେକ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଭାରତ ସରକାର 30 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା:

ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ଆୟୁଷ 25 ବର୍ଷ ଅଟେ। ଆପଣ ନିଜ ଛାତରେ ଏହି ପ୍ୟାନେଲ୍କୁ ସହଜରେ ସଂସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପ୍ୟାନେଲରୁ ଗ୍ରହଣବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ହେବ। ଏଥିସହ ଆପଣ ଅବଶିଷ୍ଟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଗ୍ରୀଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। ମାଗଣାରେ ହେବ ରୋଜଗାର। ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଘରର ଛାତ ଉପରେ ଦୁଇଟି କିଲୋୱାଟ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଦିନକୁ 10 ଘଣ୍ଟା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ହେଲେ ଏହା ପ୍ରାୟ 10 ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ। ଯଦି ଆମେ ମାସକୁ ଗଣନା କରୁ, ତେବେ ଦୁଇଟି କିଲୋୱାଟ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ପ୍ରାୟ 300 ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ।

ଏହିପରି ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ କିଣନ୍ତୁ।

– ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (India Renewable Energy Development Agency Limited) ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ।

– ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତିଆରି କରାଯାଇଛି।

– ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହରର ଘରୋଇ ଡିଲରମାନଙ୍କ ସହିତ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ।

– ସବସିଡି ପାଇଁ ଫର୍ମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

– କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ଲୋନ ନେବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ନାହିଁ।

ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ମୂଲ୍ୟର କୌଣସି ଟେନସନ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ପ୍ରତି 10 ବର୍ଷରେ ଥରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 20 ହଜାର ଟଙ୍କା। ଏହି ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲକୁ ସହଜରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *