ମାତ୍ର 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏହି ଜବରଦସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ, ପ୍ରତି ମାସରେ ହେବ 8 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚାକିରିର ଚାପରୁ ହାର୍ ମାନିଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଅଟେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବସାୟିକ ଧାରଣା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଜବରଦସ୍ତ ଲାଭ ପାଇବେ। ଆପଣ କମ୍ ବିନିଯୋଗରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ହେଉଛି – କାକୁଡି ଚାଷ (Cucumber Farming)। ଏହି ବ୍ୟବସାୟ କେବେ, କେଉଁଠାରେ ଏବଂ କିପରି ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

କାକୁଡି ବ୍ୟବସାୟ ଅଟେ ଜବରଦସ୍ତ।

ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟବସାୟରୁ ବମ୍ପର ଲାଭ ଅର୍ଜନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କାକୁଡି ବ୍ୟବସାୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରେ। ଏଥିରେ ଆପଣ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସବସିଡି ମଧ୍ୟ ପାଇବେ। ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ଆପଣ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ପ୍ରତି ମାସରେ 8 ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ।

ସରକାର ସବସିଡି ଦେବେ।

କାକୁଡି ଚାଷରୁ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ ନାହିଁ। କାକୁଡି ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାର ମାତ୍ର 4 ମାସ ପରେ ଆପଣ 8 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ଉପାୟରେ ଚାଷ କରିବାକୁ ପଡିବ। ୟୁପିର ଜଣେ କୃଷକ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଜାତିର କାକୁଡି ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାରେ ପ୍ରଥମ କୃଷକ ଅଟନ୍ତି। ଏହି କାକୁଡି ବ୍ୟବସାୟରେ ବହୁତ ଲାଭ ଅଛି। ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସବସିଡି ନିଅନ୍ତୁ ।

କେତେ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଭ ହେବ?

ଏହି କାକୁଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ 60 ରୁ 80 ଦିନ ଲାଗେ। ବର୍ଷା ୠତୁରେ କାକୁଡି ଚାଷ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାକୁଡି ଚାଷ ପାଇଁ ଜମିର pH 5.5 ରୁ 6.8 ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ନଦୀ ଓ ପୋଖରୀ କୂଳରେ ମଧ୍ୟ କାକୁଡି ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ

କେତେ ହେବ ଖର୍ଚ୍ଚ।

ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏକ ସେଡନେଟ୍ ଘର ତିଆରି କରନ୍ତୁ। ୟୁପି କୃଷକ ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ନିଜ କ୍ଷେତରେ ଏହି ଚାଷ ପାଇଁ ଏକ ସେଡନେଟ୍ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ 72 ହଜାର ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମଞ୍ଜି ଆଣିଥିଲେ। ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାର 4 ମାସ ପରେ ସେ 8 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର କାକୁଡି ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି। ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ 18 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇଥିଲେ।

ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି।

ଏହି କାକୁଡିର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏଥିରେ କମ୍ ମଞ୍ଜି ଥାଏ ଏବଂ ତେଣୁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଦେଶୀ କାକୁଡି ତୁଳନାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ। ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ମଞ୍ଜି ବାଲା ଏହି କାକୁଡି କିଲୋ ପିଛା 40 ରୁ 45 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି ହୁଏ। ଏହାର ଚାହିଦା ବର୍ଷସାରା ରହିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *