‘ପ୍ରତିଦିନ ସ୍କୁଲ ଯିବୁ….ସୁନା ଝିଅ ହେବୁ’, ନିଜ ଝିଅକୁ ଏହି ଶେଷ କଥା କହି ସହିଦ ହୋଇଗଲେ ବିହାରର ପୁଅ !

ଆତ-ଙ୍କବା-ଦୀ ଆକ୍ର-ମଣରେ କେତେ ଜୀବନ ଓ ଘର ନ-ଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ତାହା କାହାରି ଧାରଣା ନାହିଁ। ଜଣେ ଯବାନ ଏହି ଆତ-ଙ୍କବା-ଦୀଙ୍କୁ ରୋକିବାକୁ ଯାଇ ଯଦି ସହିଦ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ତାର ପୁରା ପରିବାର ନ-ଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘ-ଟ-ଣା ଘଟିଛି। ଦେଶର ସେବା ପାଇଁ କାଶ୍ମୀରରେ ଜଣେ ଯବାନଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ଆକ୍ର-ମଣରେ ସେ ଶ-ହୀ-ଦ ହୋଇଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ଶ-ହୀ-ଦ ହେବାର ଖବର ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। କେବଳ ତାଙ୍କର ନି-ରୀ-ହ ଝିଅ କିଛି ଜାଣିପାରୁ ନଥିଲା। ସେ ଅନୁଭବ କଲା ଯେ ବାପା ସକାଳେ ଫୋନ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଜଣେ ସୁନା ଝିଅ ହେବୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ସ୍କୁଲ ଯିବୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବାପା ପୁଣି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫୋନ କରିବେ। ସେ କଣ ଜାଣିଥିଲା ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାପାଙ୍କ କଲ୍ ଆଉ ଆସିବ ନାହିଁ।

ଶ୍ରୀନଗରରେ ଆତ-ଙ୍କବା-ଦୀ ଆକ୍ର-ମଣରେ ସ-ହି-ଦ ହୋଇଥିଲେ ବିଶାଲ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତ-ଙ୍କବା-ଦୀମାନେ ପୁଣି ଥରେ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଆକ୍ର-ମଣ କରି ସେନା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରୀ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ର-ମଣ କରୁଛନ୍ତି। ବିହାରର ବିଶାଲ କୁମାର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆକ୍ର-ମଣର ଶି-କା-ର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ସୋମବାର ଦିନ ଆତ-ଙ୍କବା-ଦୀମାନେ ଶ୍ରୀନଗରରେ ଏକ CRPF ର ଏକ ଭାଗ ଉପରେ ଆକ୍ର-ମଣ କରିଥିଲେ।

ବିଶାଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆତ-ଙ୍କବା-ଦୀମାନେ ଗୁପ୍ତଚର ଭାବରେ ସେହି ଭାଗ ଉପରେ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇଥିଲେ। ଏହି ଆକ୍ର-ମଣରେ ଦୁଇ ଜଣ ଯବାନ ଆ-ହ-ତ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବିଶାଲ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ମୃ-ତଦେ-ହକୁ ପାଟନାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରୁ ପୁନର୍ବାର ଶ-ବକୁ ମୁଙ୍ଗେର ନିଆଯାଉଥିଲା। ଶ-ହୀଦ ହେବାର ଖବର ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ମୃ-ତ୍ୟୁର ନିରବତା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ବିଶାଲ ଦୁଇ ଝିଅର ପିତା ଥିଲେ।

ବିଶାଲ କୁମାର ନାକି ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ବୟସ 112 ବର୍ଷ ଥିଲା ଯାହାର ନାମ ସରୟୁଗ ମଣ୍ଡଳ। ତାଙ୍କର ଚାରି ଭାଇ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସେ ସାନ ଥିଲେ। 2003 ମସିହାରେ ସେ CRPF ରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ। 6 ବର୍ଷର ସେବା ପରେ ସେ ବବିତା କୁମାରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

2009 ମସିହାରେ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ଝିଅ ହୋଇଥିଲେ। ବଡ ଝିଅର ବୟସ ସାତ ବର୍ଷ, ଯାହାର ନାମ ବିହୁ। ଏହି ସମୟରେ ସାନ ଝିଅର ବୟସ 4 ବର୍ଷ, ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି ସୃଷ୍ଟି କୁମାରୀ। ବିଶାଲ ଉଭୟ ଝିଅଙ୍କୁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡିଦେଇ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି। ସାନ ଝିଅ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ବୁଝିପାରୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବଡ ଝିଅ ବାପାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି।

ଘ-ଟଣା ଦିନ ବିଶାଲ କେବଳ ସକାଳେ ବିହୁଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ସେ ନିଜ ଝିଅକୁ ପ୍ରତିଦିନ ସ୍କୁଲ ଯାଇ ଭଲ ଝିଅ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏବେ ବିହୁ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ବସିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାପା କେବଳ ସକାଳେ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୁଣି ଫୋନ କରିବେ।

ବିଶାଲ ହୋଲିରେ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବିଶାଲଙ୍କ ସ-ହିଦ ହେବାର ଖବର ଶୁଣି ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃ-ଖିତ। ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରୁନାହାନ୍ତି ଯେ କାହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଞ୍ଚିବେ। କିଏ ଉଭୟ ଝିଅର ଯତ୍ନ ନେବ ଏବଂ ତାପରେ କଣ ହେବ? ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ବିଶାଲ ହୋଲିରେ ଘରକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହୋଲିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ 25 ମାର୍ଚ୍ଚରେ କାଶ୍ମୀର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ।

ପତ୍ନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ହିଁ ସ୍ୱାମୀ ଏକ ଜମି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଘର ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିଲା, କେବଳ ଛାତ ପଡ଼ିବାକୁ ବାକି ରହିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ବିଶାଲଙ୍କ ଭାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ହୋଲିରେ ଆସିଥିଲେ, ଝିଅକୁ ମ୍ୟାକ୍ସ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *