କିଏ ଚିତାବାଘ ସହିତ ଲ-ଢି-ଲା ତ କିଏ ଗୁ-ଳିରେ ନିଜ ଶରୀରକୁ ଛିନ୍ନ ଛିନ୍ନ କରିଦେଲା, ନିଜ ପିଲାକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଯମରାଜ ସହ ଲ-ଢ଼ି-ଲେ ମାଆ |

କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ସର୍ବତ୍ର ବାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେ ମାଆ ସୃଷ୍ଟି କଲେ। ମାଆ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ନିଜ ଜୀବନ ପ୍ରତି ଲୋ-ଭ ନଦେଖାଇ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ଜୀବନ ନିମନ୍ତେ କିଛି ବି କରିପାରେ। ସେ ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ଦତାକୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖେ। ଏହି କଥାଗୁଡ଼ିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଡାଇଲଗ ପରି ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ମାଆ ଏହି ସବୁ କଥାକୁ ସତ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଏପରି କିଛି ଉଦାହରଣ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ରୁଷିଆ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁ-ଦ୍ଧରୁ ମାଆ ବଞ୍ଚାଇଲା ନିଜର ଏକ ମାସର ଝିଅର ଜୀବନ।

ଆଜିକାଲି ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁ-ଦ୍ଧ ଅନେକ ଆଲୋଚନାରେ ଚାଲିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ମା ନିଜ ଝିଅକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ। ୟୁକ୍ରେନରେ ଗୁ-ଳି ବର୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମା ନିଜ ଛୋଟ ଝିଅକୁ ସେଠାରୁ ର-କ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ ଏହି ବିଷୟ ରାଜଧାନୀ କିବି ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ଏକ ମାସର ଝିଅକୁ ଗୁ-ଳିରୁ ର-କ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଶରୀରକୁ ଗୁ-ଳିରେ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିଥିଲେ। ଯୁ-ଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁ-ଳି ବିନିମୟ ବନ୍ଦ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମା ନିଜ ଝିଅକୁ ନିଜଠାରୁ ଅଲଗା କରିନଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମାଆ ଗୁରୁ-ତର ଆ-ହ-ତ ହୋଇଥିଲେ।

ଚିତାବାଘ ସହିତ ଲ-ଢ଼ିଗଲେ ମାଆ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ଏକ ସମାନ ଉଦାହରଣ ଦେଖିଥିବେ ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ମା ନିଜ ପିଲାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଭୟଙ୍କର ଚିତାବାଘସହ ଯୁ-ଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। ସିଦ୍ଧି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏହି ବିଷୟ କୁହାଯାଉଛି। ଶେଷରେ ଏହି ଚିତାବାଘକୁ ଏକ ମାଆ ସମ୍ମୁଖରେ ହାରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ଏବଂ ପିଲାଟିକୁ ଛାଡ଼ି ପଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିଲା।

ବାସ୍ତବରେ ଚିତାବାଘ ଏହି ମାଆ ର ଆଠ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ପାଟିରେ ଦବାଇ ରଖିଥିଲା। ସେ ଏହି ପିଲାକୁ ନେଇ ପଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଏହି ମା ନିଜ ପୁଅର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଚିତାବାଘକୁ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ତାହା ସହ ଲ-ଢ଼ି-ବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଲାକଡାଉନରେ ନିଜ ପୁଅକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ 1400 କିମି ଯାତ୍ରା କଲେ ମାଆ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ଜଣେ ମା ନିଜ ପୁଅକୁ ଘରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସ୍କୁଟି ଦ୍ୱାରା 1400 କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଏହି ମା-ମ-ଲା ତେଲେଙ୍ଗାନାର ନିଜାମାବାଦରୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ରଜିଆ ବେଗମଙ୍କ ପୁଅ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଚିକତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସହ ନେଲୋରକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ତାପରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ ପଡିଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ନେଲୋରରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରୁ ସେ ଫେରି ଆସିବାର କୌଣସି ମାଧ୍ୟମ ନଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାତା ରଜିଆ ଏସିପିଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସେ ପୁଅକୁ ଆଣିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ରଜିଆ 1400 କିଲୋମିଟର ସ୍କୁଟି ଚଳାଇ ପୁଅକୁ ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡ୍ୟାମକୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ମାଆ।

ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବି-ପ-ଦରେ ପକାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଉଦାହରଣ। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ଜୋଗିନ୍ଦରନଗରର ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡ୍ୟାମ୍ କୁ ଡେଇଁବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ବିଷୟରେ ଭାବିନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ମହିଳା ଏହି ଡ୍ୟାମରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ର-କ୍ଷା କରିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଏହା ସହ ସେ ନିଜେ ଏହି ଡ୍ୟାମରେ ବୁଡ଼ିଗଲେ।

ସୂଚନାନୁସାରେ 38 ବର୍ଷୀୟ ରାଜୋ ଦେବୀ ତାଙ୍କ 10 ବର୍ଷର ପୁଅ ଅଭିଷେକଙ୍କ ସହିତ କ୍ଷେତରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ ଟ୍ରେଲ୍ ଦେଇ ଯାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପୁଅର ପାଦ ଖସିଗଲା ଏବଂ ସେ ଡ୍ୟାମରେ ପଡ଼ିଗଲା ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୁଅକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମାଆ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଲୋଭ ନକରି ଡ୍ୟାମ୍ ଭିତରକୁ ଡେଇଁ ପଡ଼ିଲେ ଏବଂ ଶେ-ଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *