ପାଣିରେ ପଶି ବି-ଷଧର ସାପରକୁ ଶି-କା-ର କଲା ପକ୍ଷୀ, ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ !

ଜଙ୍ଗଲରେ ଜୀବିତ ରହିବାକୁ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଶି-କା-ର କରିବାକୁ ପଡେ। ଜଙ୍ଗଲରେ ଜୀବନର ଶିକ୍ଷା ହେଉଛି ଯଦି ତୁମେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମକୁ ପ୍ରତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୁ-ଦ୍ଧ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ତୁମେ ଶି-କା-ର ନକର, ତୁମେ ଭୋକରେ ମ-ରିଯିବ। ଭୋକ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ପିମ୍ପୁଡ଼ିରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏକ ବିଶାଳ ସିଂହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଶିକାର କରନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ସାପକୁ ପକ୍ଷୀ ଶି-କା-ର କରୁଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି କି? ପକ୍ଷୀଟି ତାର ଡେଣା ବିସ୍ତାର କରି ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚିପାରେ ଯେତେବେଳେ କି ସାପ ଭୂମିରେ ଘୁଷୁଡି ଘୁଷୁଡି ଯାଏ। ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏଭଳି ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ପକ୍ଷୀ ସାପକୁ ନିଜର ଶି-କା-ର କଲା, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଦେଖି ବହୁତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନେ ପାଣିରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜୀବମାନଙ୍କୁ ଶି-କା-ର କରନ୍ତି। ପୋଖରୀ, ହ୍ରଦ କିମ୍ବା ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ, କଇଁଛ, ବେଙ୍ଗ ଏବଂ ସାପ ପରି ଅନେକ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଥର ପକ୍ଷୀ କିମ୍ବା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପେଟ ଭରିବା ଏବଂ ଶି-କା-ର କରିବା ପାଇଁ ଜଳ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଟା-ର୍ଗେ-ଟ କରନ୍ତି। ଆଜିକାଲି ଯେଉଁ ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ସେଥିରେ ମଧ୍ୟ ସେହିଭଳି କିଛି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ଭିଡିଓରେ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ବଗ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏକ ପକ୍ଷୀ ସାପକୁ ନିଜ ଥଣ୍ଟରେ ଦବାଇରଖିଛି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପକ୍ଷୀଟି ସାପକୁ ହଲାଉଥିବାର ଦେଖାଯାଏ। ସାପଟି ପକ୍ଷୀର କବଳରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରେ, କିନ୍ତୁ ସେ ସଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏଥିରେ ପକ୍ଷୀ ସାପକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ସେଠି ବସିରହିଥାଏ।

ଏହି ଭିଡିଓ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ rasal_viper ପୃଷ୍ଠା ଦ୍ୱାରା ସେୟାର କରାଯାଇଛି।ଏହି କ୍ଲିପ୍ ହଜାର ହଜାର ଲାଇକ୍ ସହିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭ୍ୟୁ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତି-କ୍ରିୟା ଦେଉଛନ୍ତି। ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଦୃ-ଶ୍ୟ ପ୍ରକୃତରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ।’ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ପକ୍ଷୀର କବଳରୁ ବାହାରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆହୁରି ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ଉପରେ ନିଜର ମତାମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *