ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମରେ ଖୋଲନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆକାଉଣ୍ଟ, ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ 44,793 ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ ଉପାୟ।

ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ହୁଅନ୍ତୁ ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଘରେ ନିୟମିତ ରୋଜଗାର ଆସୁଥିବ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଟଙ୍କା ପାଇଁ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ତେବେ ଆପଣ ଆଜି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ନିୟମିତ ରୋଜଗାରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଜାତୀୟ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍।

ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମରେ ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲନ୍ତୁ।

ଆପଣ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (NPS) ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲିପାରିବେ। NPS ଆକାଉଣ୍ଟ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବ। ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନ୍ସନ୍ ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ନିୟମିତ ଆୟ କରିବେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରତି ମାସରେ କେତେ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ। ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବେ ନାହିଁ। ଏହି ସ୍କିମ୍ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା।

ବିନିଯୋଗ କରିବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସହଜ ଅଟେ।

ଆପଣ ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (NPS) ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆପଣଙ୍କ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତି ମାସ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରିପାରିବେ। ଆପଣ ମାତ୍ର 1000 ଟଙ୍କା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମରେ ଏକ NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବେ। NPS ଆକାଉଣ୍ଟ 60 ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରିପକ୍ଵତା ହୁଏ। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବୟସ 65 ବର୍ଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଆପଣ NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ଚଲାଇପାରିବେ।

45 ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସିକ ରୋଜଗାର।

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପତ୍ନୀ 30 ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ଆପଣ ତାଙ୍କ NPS ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିମାସରେ 5000 ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି। ଯଦି ସେ ବାର୍ଷିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗରେ 10 ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ 60 ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମୋଟ 1.12 କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିବ। ଏଥିରୁ ସେ ପ୍ରାୟ 45 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ପ୍ରତିମାସରେ ପ୍ରାୟ 45,000 ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ସେ ଜୀବନ ଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ପାଇ ପାରିବେ।

ଆପଣ କେତେ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ?

ବୟସ – 30 ବର୍ଷ।

ମୋଟ ବିନିଯୋଗ ଅବଧି- 30 ବର୍ଷ।

ମାସିକ ଅବଦାନ – 5000 ଟଙ୍କା।

ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ଆନୁମାନିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ – 10%

ମୋଟ ପେନ୍ସନ୍ ଫଣ୍ଡ – 1,11,98,471 ଟଙ୍କା (ପରିପକ୍ଵତା ଅନୁଯାୟୀ ରାଶି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇପାରିବ)।

ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା କିଣିବାର ପରିମାଣ – 44,79,388 ଟଙ୍କା।

ଆନୁମାନିକ ବାର୍ଷିକ ହାର 8% – 67,19,083 ଟଙ୍କା।

ମାସିକ ପେନ୍ସନ୍ – 44,793 ଟଙ୍କା।

ଫଣ୍ଡ ପରିଚାଳକ କରନ୍ତି ଖାତା ପରିଚାଳନା।

NPS ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆପଣ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଅର୍ଥ ଏକ ବୃତ୍ତିଗତ ଫଣ୍ଡ ପରିଚାଳକ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ। ଏହି ବୃତ୍ତିଗତ ଫଣ୍ଡ ପରିଚାଳକମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ NPS ରେ ଆପଣଙ୍କର ବିନିଯୋଗ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ। ତଥାପି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଅର୍ଥର ଫେରସ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ। ଆର୍ଥିକ ଯୋଜନାକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ NPS ଆରମ୍ଭରୁ ହାରାହାରି ବାର୍ଷିକ 10 ରୁ 11 ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *