ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପାଆନ୍ତୁ ମାଗେଣା ସିଲେଇ ମେସିନ,କିଛି ବି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବନି,ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପାଇବେ !

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ମାଗଣା ସିଲେଇ ମେସିନ୍ ସ୍କିମ୍ 2022 ଅଧୀନରେ, ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଏକ ଆବେଦନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର 50,000 ମହିଳାଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ।

ପିଏମଙ୍କର ଫ୍ରି ସିଲେଇ ମେସିନ ଯୋଜନା (PM Free Silai Machine Yojana) ଦେଶର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବ। ଭାରତର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରେ। ପିଏମ ମାଗଣା ସିଲେଇ ମେସିନ୍ ସ୍କିମ୍ 2022 ଅନୁଯାୟୀ, 20 ରୁ 40 ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସିଲେଇ ମେସିନ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ମାଗଣା ସିଲେଇ ମେସିନ୍।

ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗାଁ ଏବଂ ସହରର ମହିଳାମାନେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ, ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ଆୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର, ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍ ଫଟୋ, ଅକ୍ଷମତା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅକ୍ଷମତା ID ଏବଂ ବିଧବାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଧବା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦରକାର।

କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ?

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ www.india.gov.in କୁ ଯାଆନ୍ତୁ। ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ ସିଲେଇର ମାଗଣା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଫର୍ମର ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଆବେଦନ ଫର୍ମର PDF ରୁ ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟ ବାହାର କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ବିବରଣୀ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ। ଶେଷରେ ଆପଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ କୁ ଆଟାଚ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଆବେଦନ ଫର୍ମ ର ହେବ ଯାଞ୍ଚ।

ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରିବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମାଗଣା ସିଲେଇ ମେସିନ୍ ଦିଆଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *