ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ମୋବାଇଲରେ କଥା ହେଲେ ଏବେ ପଡିବ ଭାରି,ରେଳବାଇ ବଦଳାଇଲା ଯାତ୍ରାର ନିୟମ |

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା କରିଥିବେ। ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଟ୍ରେନ୍। ନିଜ ସିଟ ବୁକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆରାମରେ ଆପଣଙ୍କ ଇଛା ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତୁ। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ରେଳବାଇ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ନିୟମ କରିଛି, ଯାହା ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଟ୍ରେନରେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଟେ। ତଥାପି ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଯେତେ ଅସୁବିଧାର କାରଣ ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି କେବଳ ନିଜର ସୁବିଧା ଦେଖନ୍ତି। ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ କଥା ହେଉଥିବା ଲୋକ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ଅସୁବିଧାର ପ୍ରଥମ କାରଣ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳବାଇ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି।

ମୋବାଇଲରେ କଥା ହେବା ହୋଇଗଲାଣି ଏକ ଅଭ୍ୟାସ।

ମୋବାଇଲ୍ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇପାରିଛି। ବିଶେଷକରି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ମୋବାଇଲ ବିନା ବଞ୍ଚିପାରିବେ ନାହିଁ। ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଫୋନରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୁଅନ୍ତି। ସକାଳ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଏତେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ କେହି ଜଣେ ଫୋନରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ।

ବିଶେଷକରି ଲୋକମାନେ ମୋବାଇଲରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି। ରେଳ ଭିତରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ନେଟୱାର୍କ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ପାଟି କରି କଥା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ତଥାପି ଏହା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ତାହା ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ରେଳବାଇ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି।

ନୂଆ ନିୟମ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ରେଳବାଇର ନୂତନ ନିୟମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ। ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ରାତି 10 ଟା ପରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ କଥା ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣ ରାତି 10 ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ନୁହେଁ। ଯଦି ଜଣେ ସହ-ଯାତ୍ରୀ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ।

ଏହା ସହିତ ରେଳବାଇ ଅନ୍ୟ ଏକ ନିୟମ ମଧ୍ୟ କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ କେବଳ ରାତି 10 ଟା ପରେ ଶୋଇବା କିମ୍ବା ଏସି କୋଚରେ କେବଳ ନାଇଟ୍ ଲ୍ୟାମ୍ପ ଜଳାଯାଇପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଏହି ନିୟମ କରାଯାଇଛି। ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିଲେ ଯେ ଲୋକମାନେ ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ଲାଇଟ୍ ଲଗାଇ ରଖନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ରେଳବାଇ ଦେଇଛି ଝଟକା।

ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ 58 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଉର୍ଦ୍ଧ ମହିଳା ଏବଂ 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଉର୍ଦ୍ଧ ପୁରୁଷ ଯେଉଁମାନେ ରେଳପଥରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ ସେମାନେ ଭଡା ଉପରେ 40 ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ପାଉଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଛାଡ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି।

ଛାଡ ବନ୍ଦ ହେତୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପକେଟ ଖାଲି ହେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି। ଏଥି ସହିତ କରୋନା ଅବଧିରେ ସରକାର ଏହି ନିୟମ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳବାଇର କ୍ଷତି ଦର୍ଶାଇ ଏହି ନିୟମକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *