ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ବଡ ଅପଡେଟ, ସରକାର ନେଲେ କଡା ନିଷ୍ପତି।

ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ରନ୍ଧନ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ରୋଷେଇ ଘରର ବଜେଟକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ସରକାର କଠୋରତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟ ସହ ଅନେକ ଥର ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ତେଲେ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଏବଂ ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କ ସହ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ତେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଆକ୍ସନ ମୋଡ଼ରେ ସରକାର।

Enforcement Machinery ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ମୂଲ୍ୟରେ କୃତ୍ରିମ ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ତଦାରଖ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତୀବ୍ର ଭାବରେ ବଢୁଛି ମୂଲ୍ୟ।

ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହରେ ରିଫାଇନର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ପ୍ରାୟ 25 ଟଙ୍କା ଏବଂ ବାଦାମର କିଲୋଗ୍ରାମରେ 20 ରୁ 30 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ନୂଆ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ମାସରେ ଘରୋଇ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ 25-40 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ରୁଷୋ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ କାରଣରୁ ବଢୁଛି ମୂଲ୍ୟ।

ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ, ପାଁମ ତେଲ ଏବଂ ସୋୟାବିନ ତେଲ ଯୋଗାଣରେ ତ୍ରିଗୁଣ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ୟୁକ୍ରେନରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ଚାପ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରୁ ରପ୍ତାନି ନୀତି ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପାଁମ ତେଲ ଆମଦାନୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ଏହା ସୋୟାବିନ୍ ତେଲ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଚିନ୍ତା ବଢିଚାଲିଛି।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ 125 ରୁ 170-180 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମେ କିମ୍ବା ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏଗୁଡିକ ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ। ମୂଲ୍ୟରେ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧିର ପରିମାଣ ଅନେକ କାରଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଛୋଟ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *