ମାଆକୁ କୂଅରେ ବୁଡିବାର ଦେଖି ଡେଇଁପଡିଲା ପୁଅ, କିନ୍ତୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ହିଁ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଜଣେ ମାଆ ଶ୍ରେଷ୍ଠ, ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କାରଣ ମାତା ପରି ସତ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ କେହି ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଜଣେ ମା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଯିଏ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ସମୟରେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ରହନ୍ତି। ପିଲାର ସୁଖ ପାଇଁ ଜଣେ ମାତା ନିଜ ସୁଖକୁ ବଳି ଦେଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ। ମାଆ ଅପେକ୍ଷା ଆମର ଭଲ ଏବଂ ଖରାପର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଏହି ଦୁନିଆରେ କେହିନାହାନ୍ତି।

ମା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ମାଆର କ୍ଷୀରର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବା କାହା ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଯିବ ସେହିପରି ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବାସ୍ତବରେ ଜୟପୁର ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ପୁଅ ନିଜ ମାଆର କ୍ଷୀରର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଜୀବନ ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ପୁଅ ନିଜ ମାଆର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ।

ଜୟପୁରର ମାମଲା।

ବାସ୍ତବରେ ଏହି ମାମଲା ଜୟପୁରର ଚାକସୁ ଅଞ୍ଚଳର, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଉଭୟ ମା ଏବଂ ପୁଅ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ ଏହି ଘଟଣା ସକାଳ ପ୍ରାୟ 10 ଟା ସମୟରେ ଜୟପୁରର ଚାକସୁ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଶକ୍କର ଖାୱଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଢ଼ାଣୀରେ ଘଟିଥିଲା। ସେଠାରେ 25 ବର୍ଷୀୟ ଗିର୍ରଜ ତାଙ୍କ ମାଆ ସୋନା ଦେବୀ (48) ଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ଚାଷ ଜମିରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସୋନା ଦେବୀ ପାଣି ପାଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ନିର୍ମିତ କୂଅକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ସେଠାରେ ପାଣି ଭରିବାବେଳେ ସୋନା ଦେବୀଙ୍କ ପାଦ ହଠାତ୍ ଖସିଗଲା ଏବଂ ସେ କୂଅରେ ପଡ଼ିଗଲେ। ମାଆ ବୁଡ଼ିଯିବାର ଦେଖି ପୁଅ ମଧ୍ୟ କୂଅ ଭିତରକୁ ଡେଇଁ ପଡ଼ିଲା କିନ୍ତୁ ଦୁହେଁ ମରିଗଲେ। ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ମା ଓ ପୁଅର ମୃତଦେହକୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ପୁଅ ନିଜ ମା ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ମୃତକଙ୍କ ଗାଁରେ ଶୋକ ବ୍ୟାପିଯାଇଛି।

ପୁଅ ସିଧା କୂଅକୁ ଡେଇଁପଡ଼ିଲା।

ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବା ତାଙ୍କ ପୁଅ ଗିରଜ ଯେତେବେଳେ ମାଆକୁ କୂଅରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବାର ଦେଖିଲେ ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କୂଅ ଆଡକୁ ଦୌଡ଼ିଗଲେ ଏବଂ ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି ମାଆଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଇ ସେ ସିଧା କୂଅକୁ ଡେଇଁପଡିଲେ। ସେ ଡେଇଁ ପଡିଲେ ସତ କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଭାଗ୍ୟରେ ଆଉ କିଛି ଲେଖାଥିଲା। କୂଅରେ ବୁଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ଉଭୟ ମା ଓ ପୁଅ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।

କୂଅରେ ଉଭୟଙ୍କ ଚାଲିଯାଇଥିଲା ଜୀବନ।

ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଉଭୟ ମା ଏବଂ ପୁଅକୁ କୂଅରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ସେପଟେ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ସୂଚନା ପୋଲିସ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ପୋଲିସ ସିଭିଲ ଡିଫେନ୍ସ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳକୁ ଡାକିଥିଲା। ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ନେଇଗଲେ କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ ବହୁତ ଡେରି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଦୁହେଁ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ।

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆଖିରେ ଆସିଗଲା ଲୁହ।

ଯେତେବେଳେ ମା ଓ ପୁଅକୁ କୂଅରୁ ବାହାରକୁ କଢ଼ାଗଲା ପୋଲିସ ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ଗିରଜ୍ ଏବଂ ସୋନି ଦେବୀଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ଖବର ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଥିଲା। ମାଆ ଓ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଶୋକ ବ୍ୟାପିଗଲା। ସମସ୍ତେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଗିରଜ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଅତୁଳନୀୟ ଚମତ୍କାରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଧ୍ୟାନ ନଦେଇ ସିଧା କୂଅକୁ ଡେଇଁଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ୟମ ଫଳପ୍ରଦ ହେଲା ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *