350 ବର୍ଷରୁ ଏହି ଗାଁର ଅଗଣାରେ ହୋଇନାହିଁ ବିବାହ, ବୋହୁ ମଧ୍ୟ ଘରୁ ଦୂରରେ ବିତାଏ ପ୍ରଥମ ରାତି, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଅଟେ ଘଟଣା

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ମାନ୍ୟତା ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଯଦି କୌଣସି ଗାଁ କିମ୍ବା ସହରରେ ଏକ ମାନ୍ୟତା ରହିଯାଇଛି, ତେବେ ଲୋକମାନେ ସେହି ମାନ୍ୟତାକୁ ଅତି ଖୁସିର ସହିତ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ଏହି ମାନ୍ୟତାଗୁଡିକର ମଧ୍ୟ ଅନନ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ଥାଏ। ରାଜସ୍ଥାନର ବାଡ଼ମେର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗାଁର ଏପରି ଏକ ଅନନ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାୟ 350 ବର୍ଷ ଧରି କୌଣସି ଘରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ କୌଣସି ବିବାହ ହୋଇନାହିଁ।

ଏହି ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟକ ଘରର ଅଗଣା 350 ବର୍ଷ ଧରି ବିବାହ ଦେଖିନାହିଁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଝିଅର ବିବାହ ନିଜ ଘରର ଅଗଣାରେ ହୋଇନାହିଁ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗଣା ଅବିବାହିତ ରହେ।

ବାଡ଼ମରର ଆଟି ଗାଁର ଏହି ମାନ୍ୟତା।

ସମସ୍ତ ବିବାହ ବାଡ଼ମର ଆଟି ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ହୋଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ବିବାହ ମନ୍ଦିରରେ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ବୋହୂ କିମ୍ବା ଝିଅର ଗର୍ଭ କେବେବି ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ନାହିଁ। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ହେତୁ ଆଜି ବି ଗାଁର ବାଳକ ଓ ବାଳିକାଙ୍କ ବିବାହ ଗାଁର ଚାମୁଣ୍ଡା ମାତା ମନ୍ଦିରରେ ହୋଇଥାଏ।

ମେଘୱାଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି।

ଆଟି ଗ୍ରାମ ବାଡ଼ମେର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ପ୍ରାୟ 10 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ମେଘୱାଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜୟପାଲ ଗୋତ୍ରର ପରିବାର ଏହି ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହି ଗାଁର ପାଦଦେଶରେ ମେଘୱାଲ ସମାଜର ଜୟପାଲ ଗୋତ୍ରର କୂଳଦେବୀ ମାତା ଚାମୁଣ୍ଡା ମାତାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଝିଅଟି ଘରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ବିବାହ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରାଙ୍ଗଣଟି ଅବିବାହିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

କିନ୍ତୁ ଏହି ଗାଁରେ ବିବାହ ଘରେ ନୁହେଁ ବରଂ ମନ୍ଦିରରେ ହୋଇଥାଏ। ଝିଅର ବିବାହର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏପରିକି ବରାଯାତ୍ରୀକୁ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ରୋକନ୍ତି।

ବୋହୂମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମେ ମନ୍ଦିରକୁ ଅଣାଯାଏ।

ମନ୍ଦିର କମିଟିର ସଭାପତି ମେହେରାମ ଜୟପାଲ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦିରରେ କେବଳ ଝିଅମାନେ ବିବାହ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୁଅମାନଙ୍କର ବିବାହ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବରଯାତ୍ରୀ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ନବବିବାହିତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ରହିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ। ଏହା ପରେ ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ମନ୍ଦିରରେ ରହିବା ପରେ ଏବଂ ପରଦିନ ସକାଳେ କନ୍ୟାକୁ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ।

350 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବସିଥିଲା ଆଟି ଗାଁ।

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ 350 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜୈସାଲମେରର ଖୁହୁଡ଼ି ଗାଁର ଜୟପାଲ ଗୋତ୍ର ର ଲୋକ ଆଟି ଗ୍ରାମରେ ବସବାସ କରିଥିଲେ। ଗାଁର ତତ୍କାଳୀନ ଜାଗିରଦାର ହମିର ସିଂ ରାଥୋଡ ତାଙ୍କୁ ଏଠାରେ ବସବାସ କରିବାକୁ ଏକ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଜୟପାଲ ଗୋତ୍ରର ଲୋକମାନେ ଏକ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥାପନ କରି ମାତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ମନ୍ଦିରକୁ ନିଜ ଘର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରି ମନ୍ଦିରରେ ଝିଅ ଓ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ତାପରେ ସମୟ ସହିତ ଏହା ଏକ ପରମ୍ପରାରେ ପରିଣତ ହେଲା। 350 ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାନ୍ୟତା ସେଠାରେ ଅଛି। ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେ ଯଦି ସେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ବିବାହ ନକରନ୍ତି ତେବେ ଝିଅର ଗର୍ଭ ଖାଲି ରହିଥାଏ।

ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ବଡ଼ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ।

ଜୟପାଲ ଗୋତ୍ରର କୁଳଦେବୀ ଚାମୁଣ୍ଡା ମାତା ମନ୍ଦିରରେ ବିବାହ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭଦୱା ଏବଂ ମାଘ ସୁଦୀ ସପ୍ତମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ। ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ପୂଜା କରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *