ଭାରତର ଏହି ଦୁଇ ସ୍ଥାନରେ ଆଉ ମିଳିବ ନାହିଁ ମଦ ଏବଂ ମାଂସ, ପବିତ୍ର ସହର ଭାବରେ କରାଗଲା ଘୋଷଣା

ଜୈନ ଧର୍ମରେ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ କଡା ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ଜୈନ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ କୁନ୍ଦଲପୁର ସମେତ ଦୁଇଟି ସହରକୁ ‘ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ’ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସିଏମ ଶିବରାଜ ଏହି ଦୁଇଟି ସହରକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ବିକ୍ରି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗିବ।

ସୋମବାର ଦିନ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ଜୈନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପଞ୍ଚକଲ୍ୟାଣକ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଳଠାରୁ 285 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଦାମୋହ ଜିଲ୍ଲାର କୁଣ୍ଡଲପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

dia

ଦମୋହ ଜିଲ୍ଲାର କୁଣ୍ଡଲପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୈନ ସାଧୁ ବିଦ୍ୟାସାଗର ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ଦ୍ୱାରା ମୁଁ ଉଭୟ କୁଣ୍ଡଲପୁର ଏବଂ ବାନ୍ଦକପୁରକୁ ପବିତ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗିବ। ବାନ୍ଦକପୁର ସହର ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଦମୋହ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଶିବରାଜ ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟାସାଗର ମହାରାଜଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହିନ୍ଦୀରେ ମେଡିକାଲ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବେ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଗାଈମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ଏକ ଉତ୍ତମ ପରିବେଶ ପାଇଁ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ରାଜ୍ୟ ମେଡିକାଲ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱାସ ସାରଙ୍ଗ କହିଥିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକାଡେମିକ ଅଧିବେଶନରୁ ଭୋପାଳର ଗାନ୍ଧୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ହିନ୍ଦୀରେ MBBS ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଏମ ଶିବରାଜ ଏହାକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *