ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା : ବିଜନେସ କରିବା ହେଲା ସହଜ, ପିଏମ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହିତ ମିଳୁଛି ଅନେକ ଫାଇଦା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା: ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଟଙ୍କା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ଏକ ଯୋଜନା ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଋଣ ପାଇପାରିବେ । ବିଶେଷକରି ଯଦି ଆପଣ ନିଜେ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ନାମରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସହଜରେ ଋଣ ପାଇବେ ।ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଏବଂ ଋଣ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା

କେତେ ଋଣ ପାଇ ପାରିବେ:-

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନକାରୀ 50 ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପାଇପାରିବେ । ଏଥିରେ 3 ପ୍ରକାର ଋଣ ଦିଆଯାଏ ।ପ୍ରଥମ ଶିଶୁ, ଦ୍ୱିତୀୟ କିଶୋର ଏବଂ ତୃତୀୟ ତରୁଣ ଲୋନ୍ ।ଶିଶୁ ଋଣରେ, 50,000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୠଣ ଉପଲବ୍ଧ । କିଶୋର ଋଣରେ, 50 ହଜାରରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ତରୁଣ ଋଣରେ 5 ରୁ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ଦିଆଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆବେଦନକାରୀ କେଉଁ ଋଣ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ଅନୁଯାୟୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ।

ମହିଳା ଆବେଦନକାରୀ ଶୀଘ୍ର ଋଣ ପାଇବେ :-

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଋଣ ନେବାବେଳେ ତୁମ ଘରର ଲେଡିଙ୍କ ନାମ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

କିଏ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ :

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯେକେହି ମହିଳା କିମ୍ବା ପୁରୁଷ ହୁଅନ୍ତୁ ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମନୋନୀତ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଶାଖାକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେଠାକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆବେଦନକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଇ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ପାଇବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ବୟସ 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ :-

ଏହା ଅଧୀନରେ, ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବୟସ 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ 18 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ଋଣ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଋଣ ଲାଭ କରୁଥିବା ହିତାଧିକାରୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ବିକ୍ରେତା, ବ୍ୟବସାୟୀ, ଦୋକାନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ । ଏହି ଲୋକମାନେ ଋଣ ନେଇ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ।

ଋଣ କେଉଁଠୁ ପାଇବ :-

ଏହି ଋଣ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ନିଆଯାଇପାରେ ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସିଟି ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଡିସିବି ବ୍ୟାଙ୍କ, ଫେଡେରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡସ୍ ଇଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବ୍ୟାଙ୍କ, କରୁର ଭିସିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ, କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା, ନୈନିତାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ।ସାଉଥ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ହଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ IDFC ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏଥିସହ ଆପଣ ଗ୍ରାମୀଣ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀରୁ ଋଣ ନେଇପାରିବେ।

ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରୁଣ ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ:-

1. ଏଥିପାଇଁ, ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ଏହାର ୱେବସାଇଟ୍ http://www.mudra.org.in/ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଋଣ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ।

2. ଏଠାରେ ଶିଶୁ ଋଣ ପାଇଁ ଫର୍ମ ଭିନ୍ନ, ଯେତେବେଳେ କି ତରୁଣ ଏବଂ କିଶୋର ଋଣ ପାଇଁ ଫର୍ମ ସମାନ ।

3. ଋଣ ଆବେଦନ ଫର୍ମରେ, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର, ଆଧାର ନମ୍ବର, ନାମ, ଠିକଣା ଇତ୍ୟାଦି ବିବରଣୀ ଦିଅନ୍ତୁ।

4. ଆପଣଙ୍କର ପାସପୋର୍ଟ ଫଟୋ ଦିଅନ୍ତୁ ।

5. ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ପରେ, କୌଣସି ସାର୍ବଜନୀନ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

6. ବ୍ୟାଙ୍କର ଶାଖା ପରିଚାଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ସୂଚନା ନିଅନ୍ତି ।ସେହି ଆଧାରରେ, PMMY ଆପଣଙ୍କୁ ଋଣ ଅନୁମୋଦନ କରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *