ପିତାମାତା, ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ସମଗ୍ର ପରିବାର ସାଂସାରିକ ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରି ହୋଇଗଲେ ସନ୍ୟାସ, ଦେଖନ୍ତୁ ଫଟୋ……..

ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏପରି ଅଟନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଜୀବନସାରା ସାଂସାରିକ ଭୋଗ, ଲୋଭ, ମୋହରେ ଗ୍ରସିତ ରୁହନ୍ତି। ବୃଦ୍ଧ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ଜାଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଏହି ଲୋଭକୁ ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇ ଦୁନିଆକୁ ଛାଡ଼ିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସାଂସାରିକ ଭୋଗ ଏବଂ ମୋହକୁ ଛାଡିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଆତ୍ମ-ସଂଯମତା, ସାଧନା ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମାର୍ଗ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଖୁସିରେ ଏକ ସନ୍ୟାସୀର ଜୀବନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ଏପରି ଏକ ମାମଲା ଛତିଶଗଡର ରାଜନନ୍ଦ ଗାଁ ରୁ ଆସିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଅର୍ଥାତ୍ ପିତାମାତା, ଦୁଇ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ସାଂସାରିକ ଜୀବନ ଛାଡି ସନ୍ୟାସ ଜୀବନକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ବିଷୟଟି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବାର ର ଦୀକ୍ଷା।

ଛତିଶଗଡର ରାଜନନ୍ଦ ଗାଁରେ ଏକ ପୁରା ପରିବାର ସାଂସାରିକ ମୋହ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜନନ୍ଦ ଗାଁର ପାଖ ସହରର ସ୍ଥାନୀୟ ବଗିଚାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ ଉତ୍ସବରେ ପରିବାର ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ରବିବାର ଠାରୁ ଏହି ଦୀକ୍ଷା ମହୋତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଡାକଲିଆ ପରିବାରର ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଡାକଲିଆ, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସପନା ଡାକଲିଆ, ଝିଅ ମହିମା ଡାକଲିଆ, ମୁକ୍ତା ଡାକଲିଆ, ପୁଅ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଡାକଲିଆ ଏବଂ ହର୍ଷିତ ଡାକଲିଆ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପରିବାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁରା ପରିବାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦୀକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଗୁରୁମାନଙ୍କଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇ ସଂଯମତାର ପଥରେ ଚାଲିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ଦୀକ୍ଷା ମହୋତ୍ସବରେ 5 ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି ହେବ।

ଦୀକ୍ଷା ନେବା ପରେ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ସାଧୁ ଏବଂ ସାଧବୀ।

ଯେତେବେଳେ ଜୈନ ଧର୍ମର ଲୋକମାନେ ଦୀକ୍ଷା ନିଅନ୍ତି ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସମସ୍ତ ସଂସାରର ଲୋଭ ମୋହକୁ ତ୍ୟାଗ କରି ଏକ ସନ୍ୟାସୀ ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବା। ଜୈନ ଧର୍ମରେ ଏହାକୁ ‘ଚରିତ୍ର ‘ ବା ‘ମହାନୀଭିକ୍ଷମଣ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଯେଉଁ ପୁଅମାନେ ସନ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସାଧୁ ଏବଂ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ସାଧବୀ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଶେଷ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସାଧୁ ଏବଂ ସାଧବୀ ନିଜ ହାତରେ ନିଜ କେଶକୁ ଉପାଡି ଅଲଗା କରିବାକୁ ପଡେ।

ଜୀବନସାରା ପାଞ୍ଚଟି ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

1. ଅହିଂସା: କୌଣସି ଜୀବିତ ପ୍ରାଣୀକୁ ନିଜର ତନ,ମନ, ବଚନ ରୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିବ ନାହିଁ।

2. ସତ୍ୟ: ସର୍ବଦା ସତ୍ୟ କହିବା ଏବଂ ସତ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା।

3. ଆସ୍ତେୟ: ଅନ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି କିମ୍ବା ଜିନିଷ ଉପରେ ଖରାପ ଆଖି ପକାଇବା, ଚୋରି ଏବଂ ଲୋଭରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା।

4. ବ୍ରହ୍ମାଚାର୍ଯ୍ୟ: ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇନ୍ଦ୍ରିୟଗୁଡିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ କାହା ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ନରଖିବା।

5. ଅପରିଗ୍ରହ: ଆପଣ ଯେତିକି ଜିନିଷ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି କେବଳ ସେତିକି ରଖନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଜମା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *