ହୋଇସାରିଥିଲା ବରଣମାଳ,କେବଳ ବାକିଥିଲା ସାତଫେରା ,ହଠାତ କନ୍ୟାକୁ ଜଣାପଡିଲା ଏକ କଥା, ଆଉ ତା ପରେ କନ୍ୟା ଜଣକ ଫେରାଇଦେଲା ବରଯାତ୍ରୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଯଦି କନ୍ୟାକୁ ତାର ଶାଶୂଘର ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ନମିଳେ ଅଥବା ଯଦି ଭୁଲ ସୂଚନା ମିଳିଥାଏ ତେବେ ତାହା ବରାଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅସହଜ ଭରା ହୋଇଯାଏ।

ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ପରେ ମଣ୍ଡପରେ ଅନେକ ବିବାହ ରୀତିନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା କେବଳ ସାତ ଘେରା ବାକି ରହିଲା ଯେତେବେଳେ କନ୍ୟା ଏପରି ସୂଚନା ପାଇଲା ଯେ ସେ ମଣ୍ଡପରୁ ଉଠି ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ। କନ୍ୟାର ଜିଦ୍ ଆଗରେ କେହି ଯାଇ ନଥିଲେ ଏବଂ ପରେ କନ୍ୟା ସମେତ ସମସ୍ତ ବିବାହ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବାତିଲ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସମଗ୍ର ବିଷୟଟି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଇଟାୱାର ଚକରନଗର ତହସିଲରେ ଅବସ୍ଥିତ ବିଠୋଲୀ ଅଞ୍ଚଳର ବଂଶରୀ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଭିପିନ୍ କୁମାରଙ୍କ ବିବାହ ଜଲୋନ ଜନପଦର ଡଲିଙ୍କ ସହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ 22 ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚକରନଗରର ଏକ ଘରୋଇ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ଏହି ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବଂଶରୀ ଗାଁରୁ ଏହି ବରଯାତ୍ରୀ ଚମ୍ପନଗର ଏକ ଘରୋଇ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ସହିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଜୟମାଳ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।

ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ପରେ ପାଣିଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପଣ୍ଡିତ ମହାଶୟ ମଣ୍ଡପକୁ ବର ଏବଂ କନ୍ୟାକୁ ଡାକିଲେ ଏବଂ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାର ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସାତ ଘେରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ କନ୍ୟା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ବିଦାୟ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାଲୋନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ବଂଶରୀ ଗାଁକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ। ଗାଁରେ ହିଁ ଶାଶୁଘର ଅଛି ଏବଂ ସେହିଠାରେ ହିଁ ରହିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ବର ସାତ ଘେରା ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ବିବାହ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। କନ୍ୟା ଗାଁରେ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ।

ବର ଏବଂ ବରର ଲୋକମାନେ କନ୍ୟାକୁ ବହୁତ ମନାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ଶୁଣି ନଥିଲେ ଏବଂ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ବରାଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିରକ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସକୁ ଡକାଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ କିଛି ଫଳାଫଳ ହୋଇନଥିଲା। ଯାହା ଫଳରେ ବରକୁ କନ୍ୟା ବିନା ଫେରିବାକୁ ପଡିଲା।

ଚକରନଗରର ଥାନାଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁନୀଲ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ କୌଣସି ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପର ସହମତ ହୋଇ ବିବାହ ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *