ଅଜବ ପ୍ରଥା : ବିବାହ ପରେ ତିନି ଦିନ ଧରି ବନ୍ଦୀ ପରି ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି ନୂଆ ଦମ୍ପତି,୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ !

ବିବାହ କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁଅ ଆଉ ଝିଅ ମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କର ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଥରୁମକୁ ବି ଯିବାକୁ ନିଷେଧ କରାଯିବ, ତାହାଲେ କଣ କୌଣସି ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅ ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ କି? ଏହି ବିଷୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ମତ ଭିନ୍ନ-ଭିନ୍ନ ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏମିତି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ କି ଏହି ଅଜବ ରୀତି-ନୀତିର ଅଂଶ ଅଟେ, ଏଠାରେ ଏମିତି ଏକ ରୀତିନୀତି ଅଛି ଯେ ପୁଅ ଆଉ ଝିଅ ବିବାହର ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଥରୁମକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ

ଏହି ରୀତିନୀତି ବୋର୍ନେଓରେ ରହୁଥିବା କିଛି ଆଦିବାସୀଙ୍କର ଅଟେ,ଟିଡୋଙ୍ଗ ଜନଜାତିର ଏହି ଲୋକମାନେ ନବବିବାହିତା ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଆଦିବାସୀ ପରମ୍ପରା ଆଉ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ହୋଇଥାଏ,ଏଠାରେ, ନା ବର ନା କନିଆଙ୍କୁ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଧୋଇବାକୁ କିମ୍ବା ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥାଏ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣମାନେ ଟିକେ ଭାବନ୍ତୁ ତ ବିନା ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ଅନ୍ତୋ କୁ ସଫା ନକରି କିମ୍ବା ପରିସ୍ରା ନକରି ସେ ଦିନ କେମିଟି କାଟୁଥିବେ?

ନୂତନ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ ପରି ରଖନ୍ତି ପରିବାର :-

ଏହା କରିବା ପଛରେ, ଏହି ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧନକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ ଆଉ ସନ୍ତାନ ହେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ଏହି କାରଣ ହେଉଛି କି ଏହି ରୀତିନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନୂଆ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ ଭାବରେ ରଖିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ,ଉଭୟଙ୍କୁ ବହୁତ କମ୍ ପରିମାଣରେ ଖାଇବାକୁ ଆଉ ପିଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ, ଆଉ ତିନି ଦିନିଆ ରୀତିନୀତି ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଥରୁମକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡିପାରେ ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ :-

ବିବାହର ତିନି ଦିନ ପରେ ଉଭୟ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 72 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ‘ନେଚର କଲ୍’ କୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଦ୍ୱରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ,ଏହାଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅଲସର, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆଉ ଅସହନୀୟ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେହି ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କ ଉପରେ କଣ ବିତୁଥିବ ତାର କଳ୍ପନା କରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ଅଟେ,ବୋର୍ନେଓ ଦ୍ୱୀପ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦ୍ୱୀପ ଅଟେ, ପୁରୁଣା ରାଜଧାନୀ ଜାକର୍ତ୍ତାରେ ବାରମ୍ବାର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ବୁଡ଼ିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ବୋର୍ନେଓରେ ନୁସନ୍ତରାକୁ ଏହାର ନୂତନ ରାଜଧାନୀ କରିପାରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *