ଗଲୱାନରେ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ଲ-ଢ଼ି-ବା ସମୟରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଦୀପକଙ୍କ ପତ୍ନୀ, ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ଵପ୍ନକୁ କଲେ ପୂରଣ, ହୋଇଗଲେ ଆର୍ମି ଅଫିସର

ଏମପି ର ରିୱା ନିବାସୀ ଦୀପକ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଜୁନ୍ 2021 ରେ ଗଲୱାନରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ଲ-ଢୁଥିଲେ। ଦୀପକ ସିଂ ନିଜର ସାହସିକତାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ 30 ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଜୀବନ ର-କ୍ଷା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁ-ତର ଆ-ହ-ତ ହେବା ପରେ ସେ ପ୍ରା-ଣ ହରାଇଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଦୀପକ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସେନାରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିଦ ହେବା ପରେ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ସେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ହେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

ଶହୀଦ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହେଲା।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରିୱା ଜିଲ୍ଲାର ଫରେଦା ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ବୀର ଚକ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଶହୀଦ ଦୀପକ ସିଂଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରେଖା ସିଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରି ସେନାରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ହେବାର ପଦପୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ମେ 28 ରୁ ଚେନ୍ନାଇରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ସେ ସେନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ରେଖା ସଫଳ ହୋଇନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ନି-ରା-ଶ ହୋଇନଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ସେ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ପଦରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଚେନ୍ନାଇରେ ତାଲିମ ନେବା ପରେ ସେ ସେନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ପ୍ରଥମେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ ସହିଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ।

ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ରେଖା ସିଂ ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଲୟରେ ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ରେଖା ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ହୋଇ ସମାଜର ସେବା କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ। ବିବାହ ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଦୀପକ ସିଂ ତାଙ୍କୁ ସେନାରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ।

ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିଦ ହେବା ପରେ ରେଖା ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ଏଥିରେ ଶାଶୂଘରଲୋକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିଦ ହେବା ପରେ ରେଖା ସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଏପରି ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ସ୍ୱପ୍ନ।

ଏହି ସମୟରେ ରେଖା ସିଂଙ୍କର ସେନାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଇଚ୍ଛା ଥିଲା କାରଣ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଜିଲ୍ଲା ସୈନିକ କଲ୍ୟାଣ ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ସେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସୈନିକ କଲ୍ୟାଣ ସଂଘରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ସହଯୋଗ ପାଇଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରି ନୋଏଡା ଯାଇ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ସଫଳତା ପାଇନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ସେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ।

ଗଲୱାନରେ ଚୀନ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା।

ସହିଦ ଦୀପକ ସିଂ 15 ଜୁଲାଇ 1989 ରିୱା ଫରେଦା ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଦୀପକଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ କର୍ପସରେ ନର୍ସିଂ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାବରେ 2012 ରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଲଦାଖର ଗଲୱାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ହଠାତ୍ ଚୀନ୍ ଆକ୍ର-ମଣର ମୁକାବିଲା କରୁଥିବାବେଳେ ସହିଦ ଦୀପକ ସିଂ 15 ଜୁନ୍ 2020 ରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଶହୀଦ ନାୟକ ଦୀପକ ସିଂ ନର୍ସିଂ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିଲେ। ହିଂ-ସାତ୍ମ-କ ସଂ-ଘ-ର୍ଷରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁ-ତର ଆ-ହ-ତ ହୋଇଥିଲେ, ତଥାପି ସେ 30 ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ଜୀବନ ର-କ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଗଲୱାନରେ ହୋଇଥିବା ହିଂ-ସାକା-ଣ୍ଡରେ ଆ-ହ-ତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସାହସ ଦେଖାଇଥିଲେ। ତେବେ ଗଭୀର କ୍ଷ-ତ ହେତୁ ପରେ ସେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଦେଶ ପାଇଁ ବ-ଳିଦା-ନ ଦେଇଥିବାରୁ ଦୀପକ ସିଂଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବୀର ଚକ୍ର ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଶହୀଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରେଖା ସିଂଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *