ବିଜୁଳି ସଂକଟରୁ ଅଛନ୍ତି କି ଅସୁବିଧାରେ, ହୋଇପାରୁନାହିଁ ଯଦି ଜଳ ସେଚନ ତେବେ 60 ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡ଼ି ସହ ଘରକୁ ନେଇଆସନ୍ତୁ ସୋଲାର ପମ୍ପ।:-

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଚିନ୍ତିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ ବହୁ କଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି। କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଫସଲକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜଳସେଚନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିକଳ୍ପ ପଦ୍ଧତି ଅବଲମ୍ବନ ହେତୁ ଚାଷରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢ଼ୁଛି।

25 ବର୍ଷ ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ଆୟର ମୁକ୍ତ ଉତ୍ସ।

ଏହି ସମୟରେ ପିଏମ କୁସୁମ ଯୋଜନା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମିଳିତ ଭାବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୋଲାର ପମ୍ପ ଉପରେ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। 35 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ କୃଷି ପମ୍ପକୁ ସୌରୀକରଣ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ 25 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷି ଜମି ମାଲିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ଆୟର ଉତ୍ସ ଖୋଲିବ।

ପ୍ରଦୂଷଣ ହେବ କମ।

ଏହି ଉପାଦାନ ଅଧୀନରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବିଦ୍ୟମାନ ଡିଜେଲ ପମ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇ ସୋଲାର ପମ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଷର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଏହି ଉପାଦାନ ଆୟ ବଢାଇବାରେ ଏବଂ ଏହିପରି ଅଫ୍ ଗ୍ରୀଡ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜୀବନଧାରଣର ଉନ୍ନତିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯେଉଁଠାରେ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ସ ନାହିଁ।

ହୋଇପାରିବେ ଲକ୍ଷପତି।

କୃଷକମାନେ ସୋଲାର ପମ୍ପ ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜ କ୍ଷେତକୁ ଜଳସେଚନ କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଉର୍ବର ଜମିରେ ଏକ ସୋଲାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରି ପ୍ରତି ମାସରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆୟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ।ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଟିଏ ମେଗାୱାଟ ସୋଲାର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 4 ରୁ 5 ଏକର ଜମି ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ସହିତ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ 15 ଲକ୍ଷ ପାୱାର ୟୁନିଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇପାରିବ। ଏହାକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ପ୍ରାୟ 3 ଟଙ୍କା 7 ପଇସା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାଷୀ ସୋଲାର ପମ୍ପ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ବାର୍ଷିକ 45 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ।

ଏତେ ପ୍ରତିଶତ ମିଳେ ସବସିଡ଼ି।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା (CFA) ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍ ଏଲୋନ ପମ୍ପଗୁଡ଼ିକର ବେଞ୍ଚମାର୍କ ମୂଲ୍ୟର 30 ପ୍ରତିଶତ (ବାର୍ଷିକ MNRE ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ) ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। 30 ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ 40 ପ୍ରତିଶତ କୃଷକ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୋନ ମଧ୍ୟ 40 ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ମଧ୍ୟରୁ 30 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇପାରେ, ଯାହାଫଳରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପମ୍ପର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ପାଇଁ ମାତ୍ର 10 ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏଥି ସହିତ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ସିକ୍କିମ୍, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଏଲୋନ ପମ୍ପଗୁଡ଼ିକର ବେଞ୍ଚମାର୍କ ମୂଲ୍ୟର 50 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *