ନାଚି- ଗାଇ ଯାଉଥିଲା ବରଯାତ୍ରୀ, ଅଚାନକ ବରକୁ ଏକା ଛାଡି ଚାଲିଗଲା ବରଯାତ୍ରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତରେ କଣ ହେଲା

ଆପଣ ବିବାହ ୠତୁ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଗୋଟିଏ ବରଯାତ୍ରୀ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବାର ଦେଖିବେ। ବର ଗାଡି ଅଗରେ ବରଯାତ୍ରୀ ବ୍ୟାଣ୍ଡବାଜା ସହିତ ନୃତ୍ୟ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ। ବରଯାତ୍ରୀମାନେ କନ୍ୟାର ଘର କିମ୍ବା ବିବାହ ମଣ୍ଡପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ଯାଏଁ ନାଚନ୍ତି।

ଆପଣ ଏପରି ବରଯାତ୍ରୀ ବିଷୟରେ କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି କି କିମ୍ବା ଶୁଣିଛନ୍ତି କି , ଯାହା ହଠାତ୍ ବରକୁ ଛାଡି ଚାଲିଯିବ। ଯଦି ନା ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ଏକ ମଜା ଖବର କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ବରଯାତ୍ରୀରେ ଏଭଳି ଦୃ-ଶ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏଠାରେ ବରଯାତ୍ରୀ ହଠାତ୍ ବରକୁ ଘୋଡା ଉପରେ ଛାଡି ଚାଲିଗଲା। ଏହା କାହିଁକି ଘଟିଲା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ୟୁପିର ମଥୁରାରୁ ମା-ମ-ଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମଥୁରା ସହରରୁ ଏହି ମା-ମ-ଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବୁଧବାର ଏଠାରେ ଏପରି ଘ-ଟ-ଣା ଘଟିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏହା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ। ତେବେ ଏହାର କାରଣ ଜାଣିବା ପରେ ସେମାନେ ହସି ହସି ତଳେ ଗଡିଗଲେ। ଏଠାରେ ରେତିଆ ବଜାରରୁ ଏକ ବରଯାତ୍ରୀ ବାହାରୁଥିଲା। ବରକୁ ନେଇ ବରଯାତ୍ରୀ କନ୍ୟା ଘରକୁ ଯାଉଥିଲା।

ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବରଯାତ୍ରୀ ଧୀରେ ଧୀରେ ନାଚି ନାଚି ଆସୁଥିଲା। ସମସ୍ତେ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ଦେଖାଇବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ। ହଠାତ୍ ଏକ ଦୌଡାଧାପଡ଼ ହେଲା। ଲୋକମାନେ ବରକୁ ଛାଡି ଦୌଡ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ବର ଏକୁଟିଆ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ସମଗ୍ର ବରଯାତ୍ରୀ ସେଠାରୁ ଅଦୃ-ଶ୍ୟ ହୋଇଗଲା।

କଣ ହେଲା ଜାଣନ୍ତୁ।

ବାସ୍ତବରେ ମଥୁରାର କିଛି ଗାଁରେ ବୁଧବାର ଦିନ ହଠାତ୍ ପାଗ ଖରାପ ହୋଇଗଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଖରାଦିନ ଥିଲା। ତାପରେ ହଠାତ୍ ପାଗ ବଦଳିଗଲା। ହଠାତ୍ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବାକୁ ଲାଗିଲା।

ଯେତେବେଳେ ଆକାଶରୁ କୁଆପଥର ମା-ଡ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଏହି ବରଯାତ୍ରୀରେ ଏକ ଦୌଡାଧାପଡ଼ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଥମେ ଲୋକମାନେ ନିଜର ମୁଣ୍ଡ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କିଛି ସ୍ଥାନ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସେମାନେ ଯେଉଁଠାରେ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ, ସେଠାରେ ଲୁ-ଚି ରହିଲେ। କିଛି ସମୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବରଯାତ୍ରୀ ଅଦୃ-ଶ୍ୟ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ବର ଏକା ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା।

ପରେ ମନେ ପଡ଼ିଲା ବର କଥା।

କୁଆପଥରରୁ ର-କ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ନିରା-ପଦ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲା, କେବଳ ବିଚାରା ବର ସେଠାରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା। ସେ ଘୋଡ଼ାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚେଇବାକୁ କେହି ଆସୁ ନଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ କୁଆପଥର ମା-ଡ଼ରେ ଫସି ରହିଥିଲେ। ହଠାତ୍ କିଛି ଲୋକ ମନେ ପକାଇଲେ ଯେ ବର ଏକା ରହିଯାଇଛି। ତାପରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆସିଥିଲେ।

କିଛି ଲୋକ ଛତା ଆଣି ବରକୁ ଘୋଡା ଉପରୁ ତଳକୁ ଆଣିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସୁର-କ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। କିଛି ସମୟ ପରେ ଯେତେବେଳେ ପାଗ ସଫା ହେଲା, ତାପରେ ପୁନର୍ବାର ବରର ଘର ପାଇଁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ତେବେ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ହେତୁ ପାଗ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବରଯାତ୍ରୀ ପୁଣି ଜୋରରେ ନାଚିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *