ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ: SBI Emergency Loan Scheme ଏପରି କରନ୍ତୁ ଆବେଦନ !

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବା ପାଇଁ ଦେଶର ସର୍ବ ବୃହତ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏସବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ନୂତନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହିପରି ଏକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଲେ ଗ୍ରାହକ ଏଥିରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ। 45 ମିନିଟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଠାରୁ ଆପଣ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପାଇପାରିବେ। ଏସବିଆଇ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ପାଇପାରିବେ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 10.5% ସୁଧ ହାରରେ ମିଳିବ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋନ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ।

ଏସବିଆଇ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଯୋଜନା ମାତ୍ର 45 ମିନିଟରେ 5 ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ ଦେବ।

କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏସବିଆଇ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ଯୋଜନା (SBI Emergency Loan Scheme) 2020 ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏସବିଆଇ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆପଣ 45 ମିନିଟରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ 2 ଲକ୍ଷରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୋନ ପାଇପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପାଇଁ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ପେନସନ୍ ଲୋନ ପାଇଁ 2.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ଭିସ କ୍ଳାସ ଲୋନ ପାଇଁ ଆପଣ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ।

ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି PAPL ର ଶେଷ ଚାରି ନମ୍ବର ଏବଂ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର 567676 କୁ SMS ପଠାଇ ଲୋନ ନେବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ସୂଚନା ଜାଣିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ 10.5% ସୁଧ ହାରରେ ଲୋନ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଯାହାଉପରେ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ EMI ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ଏସବିଆଇ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ଯୋଜନାରେ ଲୋନ ନେବାକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ।

ଦେଶର ଯେକୋୖଣସି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ, ପେନସନଭୋଗୀମାନେ ଏସବିଆଇ ଲୋନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଲୋନ ପାଇଁ ପେନସନଭୋଗୀ କିମ୍ବା ପରିବାର ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ବୟସ 76 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯେଉଁ ପେନସନଧାରୀମାନେ ସରକାରୀ ରାଜକୋଷ ଦ୍ୱାରା ପେନ୍ସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ପେନ୍ସନ୍ ଦେୟ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ରାଜକୋଷକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

SBI ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ଯୋଜନା ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ।

ଗ୍ରାହକ ଯେଉଁମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ SMS କିମ୍ବା SBI ର ୟୋନୋ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆପଣ ଏଠାରୁ ଜାଣିପାରିବେ।

1. ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରୁ PAPL ଟାଇପ୍ କରି ସ୍ପେସ୍ ଟାଇପ୍ କରି ତାଙ୍କ ଖାତାର ଶେଷ ଚାରି ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହାକୁ 567676 କୁ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ।

2. ଯାହା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମେସେଜର ଉତ୍ତରରେ ଆପଣ ଲୋନ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ କି ନୁହେଁ କୁହାଯିବ।

3. ଯଦି ଆପଣ ଲୋନ ନେବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ତେବେ ଆପଣ 4ଟି ସହଜ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଲୋନ ପାଇପାରିବେ।

4. ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ SBI ର YONO SBI ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ଲୋନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହେବେ।

5. YONO SBI ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପରେ ଏଥିରେ ଥିବା avail now ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।

6. ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଲୋନ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଏବଂ ଲୋନ ରାଶି ଆକଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ।

7. ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜିକୃତ ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ଏକ OTP ପାଇବେ।

8. ଯାହା ପରେ OTP ପ୍ରବେଶ କରି ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋନ ରାଶି ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *