ଆମାଜନରେ ମିଳିଲା ଭାରତୀୟ ଯୁବକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ, ବାର୍ଷିକ ରୋଜଗାର 1.11 କୋଟି ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ପାଠ ପଢି ଏ ଚାକିରୀ ସେ ପାଇଲେ ?

ଭାରତୀୟ ଯୁବକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ଆଧାରରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି। ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜରେ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଏହି ଯୁବକ ଆମାଜନ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାର୍ଷିକ 1.11 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜରେ ଏକ କାମ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଯେଉଁ ଯୁବକ ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେହି ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବାସିନ୍ଦା। ବିପିନ ଶର୍ମା ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଏଠାରେ ଶିମଲାରେ ଏହି ମହାନ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ଆଧାରରେ ସେ ଏତେ ବଡ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଲୟରୁ କରିଛନ୍ତି ଅଧୟନ।

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶ ର ପୁଅ ବିପିନ ଶର୍ମା ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ିଛନ୍ତି। ସେ ନିଜର ପାଠପଢ଼ା ଠିୟୋଗ ର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗୋୱା ରୁ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆରମ୍ଭରୁ ପଢିବାକୁ ବହୁତ ଭଲପାଉଥିଲେ।ତାଙ୍କ ପିତା ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି। ପିତା ମାତା ଉଭୟ ପୁଅର ସଫଳତାରେ ଖୁସି ଅଟନ୍ତି।

ଦ୍ୱାଦଶ ପରେ ବିପିନ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେ ଚିତାକାର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟର ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଏଠାରୁ ବି.ଟେକ୍ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଚାକିରି ପାଇଲେ। ଏଠାରେ ସେହି ବାର୍ଷିକ 15 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜରେ କାମ କରୁଥିଲେ।

ଏହି ପରି ଭାବରେ ଆମାଜନ କମ୍ପାନୀରେ ପାଇଲେ ଚାକିରି।

ବିପିନ କୋରୋନା ଅବଧିରେ ତାଙ୍କର ବି. ଟେକ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଚାକିରିର ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ କଲେଜ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ପାଇଥିଲେ। ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ 15 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମାଜନ କମ୍ପାନୀ ଅନଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା ​।

ବିପିନ୍ ମଧ୍ୟ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମେ ଅନଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଇଣ୍ଟରଭିଉ ନିଆଯାଇଥିଲା। ବିପିନ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିପିନ୍ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର 1.11 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜ ରଖାଯାଇଛି। ଜୁଲାଇରୁ ତାଙ୍କୁ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହା ନୁହେଁ ଯେ କେବଳ ବିପିନ୍ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ହିମାଚଳର ଅନେକ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ନିରବ ଗନାଟେ ଆମାଜନରେ 1.05 କୋଟି ପ୍ୟାକେଜ୍ ସହିତ ଚାକିରି ପାଇଲେ। ସେ ଏନଆଇଟି ହମିରପୁରରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ। ଜୁନ୍ 2019 ରେ ପରମ ସିଂ ନାମକ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ 1.20 କୋଟି ପ୍ୟାକେଜ୍ ମିଳିଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିଶାନ୍ତ ହାଡା ଯିଏ ଏନଆଇଟି ହାମିରପୁରର। ସେ ମଧ୍ୟ 1.51 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ପାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଆମେରିକାରେ ଚାକିରି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମାଜନ ୟୁକେ ରେ ଛାତ୍ରୀ ସାବ୍ୟ ସୁଦଙ୍କୁ 1.09 କୋଟି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦେଇଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ଏନଆଇଟି ହମିରପୁରର ଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *