ରାତିରେ ମଶା ଆପଣଙ୍କ ନିଦକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଉଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ଏହି ୫ଟି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ, ଦେଖୁ ଦେଖୁ ପଳାଇଯିବେ ସବୁ ମଶା।:-

ଯେହେତୁ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୠତୁ ଆସିଲାଣି, କିନ୍ତୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଗରମ ଯେତେ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଏ, ଘରେ ଅଧିକ ମଶା ମଧ୍ୟ କାମୁଡ଼ନ୍ତି। ମଶାଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି କେହି କେହି ନିଜ କୋଠରୀରେ ମଶା ମରା ମେସିନ ଲଗାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେହି ମେସିନର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ମଶାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଆପଣ ଏହି ମଶାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବାକୁ ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମଶାମାନେ ଘରର କିଛି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୋଣରେ ଲୁଚି ରହିଥାନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବେଳେବେଳେ ମଣିଷ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଲାଗେ ଯେ ସେମାନେ ଥରେ ଗରମ ସହ୍ୟ କରିପାରିବବ, କିନ୍ତୁ ମଶାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମସ୍ୟା ତେବେ ଆମେ ଆଜି ମଶା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆଣିଛୁ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ରସୁଣ।

ରସୁଣ ରସ ମଶା ପାଇଁ ଆଦୌ ଅନୁକୂଳ ନୁହେଁ। ମଶାକୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ରସୁଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ 3 ରୁ 4 ଟି ରସୁଣକୁ ଦଳି ତାକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ପାଣିକୁ ଘରର ଚାରିଆଡେ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ। ଏହିପରି ରସୁଣ ବ୍ୟବହାର କଲେ ସମଗ୍ର ଘରର ମଶା ପଳାଇଯିବେ।

କଫି।

କଫି ପାଉଡର ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ମଶା ଏଠାରେ ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବେ ସେହିଠାରେ ହିଁ କଫି ପାଉଡର କୁ ପକାନ୍ତୁ। ସମସ୍ତ ମଶା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଣ୍ଡାକୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଘର ମଶାଠାରୁ ମୁକ୍ତ ରହିବ

ପୁଦିନା ପତ୍ର।

ମଶା ସବୁବେଳେ ତେଲଠାରୁ ଅଧିକ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପୁଦିନା ତେଲ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଗୋଟିଏ ବି ମଶା ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆରାମରେ ଏବଂ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇ ପାରିବେ।

ନିମ୍ବ ତେଲ।

ଯଦି ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଗୋଟିଏ ବି ମଶା ନ କାମୁଡନ୍ତୁ ଏବଂ ମଶା ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ତେବେ ଆପଣ ନିମ୍ବ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ନିମ୍ବ ତେଲ ରେ କଡା ଅଂଶ ଥାଏ ଯାହା ମଶାମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହା ନିଜ ଶରୀରରେ ଲଗାନ୍ତି, ତେବେ ଗୋଟିଏ ବି ମଶା ଆପଣଙ୍କୁ କାମୁଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରର ଲୋସନରେ ମିଶାଇ ନିମ୍ ତେଲ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଶା ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ବୁଲିବ ନାହିଁ

ସୋୟାବିନ୍ ତେଲ।

ସୋୟାବିନ୍ ତେଲ ମଧ୍ୟ ମଶାକୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଜାଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରେ, ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ସୋୟାବିନ୍ ତେଲ ଲଗାଇ ଶୋଇଥାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାତିସାରା ମଶା କାମୁଡ଼ିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ମଶା ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବେ

ଅସ୍ବୀକରଣ।

ଆମ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ସୂଚନା କେବଳ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଅଟେ, ଏହି ସୂଚନା କୌଣସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ। ଆମ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ସୂଚନା କେବଳ ଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *