ରୋଗୀଣା ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଠେଲା ଗାଡ଼ିରେ ନେଇ ହସ୍ପିଟାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୌଡ଼ିଲେ ବୃଦ୍ଧବ୍ୟକ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବଞ୍ଚିପାରିଲା ନାହିଁ ଜୀବନ !

ଏହା ଏକ ଗରିବ ବୃଦ୍ଧଙ୍କର ଏକ ଯନ୍ତ୍ର-ଣାଦା-ୟକ କାହାଣୀ, ଯାହାର ଅସୁସ୍ଥ ପତ୍ନୀକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉପାୟ ପାଇପାରିନଥିଲେ, ତାପରେ ସେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଠେଲାଗାଡିରେ 3 କିଲୋମିଟର ଦୂର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ। ସବୁଠାରୁ ଦୁଃ-ଖର ବିଷୟ ହେଉଛି ବୃଦ୍ଧବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମୃ-ତଦେ-ହକୁ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଘରକୁ ନେବା ପାଇଁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ପାଇନଥିଲେ।

ଏହି ବିଷୟ ସହ ଜଡିତ ଏକ ଚିତ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହି ଚିତ୍ର ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିବାବେଳେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନର ଘେରରେ ଆସିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ଖବର ସହିତ ସମଗ୍ର ବିଷୟ କଣ?

ଖୋଜିଖୋଜି କିଛି ଉପାୟ ନ ମିଳିବାରୁ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଠେଲାଗାଡିରେ ଶୁଆଇ ନେଇଗଲେ ଡାକ୍ତରଖାନା।

ମାର୍ଚ୍ଚ 28 ରେ ଚିଲକହର ବ୍ଲକର ଅନ୍ଦୋର ଗାଁର ସୁକୁଲ ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ପତ୍ନୀ 55 ବର୍ଷିୟ ଜୋଗନିଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ସୁକୁଲ ପ୍ରଜାପତି ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉପାୟ ଖୋଜି ପାରିନଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଠେଲାଗାଡିରେ ଶୁଆଇ 3 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଔଷଧ ଦେବା ପରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବାକୁ କହିଥିଲେ ବୋଲି ସୁକୁଲ ପ୍ରଜାପତି କହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡି ନିଜ ଘରକୁ ଫେରି ଟଙ୍କା ଏବଂ ପୋଷାକର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପରେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଟେମ୍ପୋରେ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ମୃ-ତଦେ-ହ ବହନ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ବୃଦ୍ଧ କହିଥିଲେ ଯେ ରାତି 11 ରୁ 12 ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଶ-ବ ନେବାକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ରାତିରେ ଗାଡି ନେବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ 1100 ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଘରୋଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭଡା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମୃ-ତଦେ-ହ ନେଇ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ସମାନ ଘଟଣାର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ଛବି ଦେଖିବା ପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଲୋକମାନେ ପଚାରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସୁକୁଲ ଚିଲକାହାର ପ୍ରାଥମିକ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯାଇଥିଲେ, ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କାହିଁକି ମିଳିଲା ନାହିଁ? ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚିଲକହର ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଖବର ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କ ଦଳ ପଠାଇଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଚାରିବା ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ସେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡାକିନଥିଲେ। ଏଥି ସହ ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରିଜେଶ ପଠକ ଏହି ଘଟ-ଣାର ତ-ଦ-ନ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ମା-ମ-ଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଦୋ-ଷୀମା-ନଙ୍କ ବି-ରୋ-ଧରେ କା-ର୍ଯ୍ୟାନୁ-ଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବାକୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *