୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବାବା ଆଣିଲେ ୩୬ ବର୍ଷର କନ୍ୟା, ଏହି ଅନନ୍ୟ ବିବାହ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହେବାରୁ ବାବା ହେଲେ କ୍ରୋଧିତ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଉଜଇନରେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ 82 ବର୍ଷୀୟ ବର 36 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା କନ୍ୟା ସହିତ କୋର୍ଟ ବିବାହ କରିବାକୁ କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେଠାରେ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ଅଦାଲତ ବିବାହ ସମୟରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଥିଲେ ଯେ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ରାଗି ଯାଇଥିଲେ।

ଉଜଇନର କୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା ବିବାହ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଉଜଇନରେ ଜଣେ 82 ବର୍ଷୀୟ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ PWD ଅଧିକାରୀ 46 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ପେଶାଲ୍ ମ୍ୟାରେଜ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଉଭୟ କୋର୍ଟରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସୂଚନାନୁସାରେ ଉଜଇନ ଭଲବନଗରର ଜଣେ 82 ବର୍ଷୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବୃଦ୍ଧବ୍ୟକ୍ତି PWD ରେ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ। ଫେବୃଆରୀ 1999 ରେ ଅବସର ନେବା ପରେ ସେ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ସନ୍ତାନ ଅଭାବରୁ ଏକାକୀ ରହୁଥିଲେ।

ଏଥି ସହିତ ଶାସ୍ତ୍ରୀନାଗରର ଜଣେ 36 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ 6 ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସହିତ ଏକାକୀ ରୁହନ୍ତି। ଉଭୟ ଭେଟିବା ପରେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରର ସହ ରହିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ। ସେଥିପାଇଁ ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ।

ଭିଡ଼ ଦେଖି ଦମ୍ପତି କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ।

ସୂଚନାନୁସାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ବୟସ୍କଙ୍କ ସହ କୋଟିରେ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଏଡିଏମ ସନ୍ତୋଷ ଟାଗୋରଙ୍କ ଆଗରେ କୋର୍ଟ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଏହି ବିବାହ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ଏଡିଏମ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ଉପରେ ଉଭୟ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଡିଏମ୍ ସନ୍ତୋଷ ଟାଗୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂପୃକ୍ତ ଦମ୍ପତି ଠିକ୍ ଭାବରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହ ଉପସ୍ଥିତ ହେବା ପରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ପରସ୍ପରର ସାହାରା ହେବା ପାଇଁ କଲେ ବିବାହ।

ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଦୁନିଆରେ ତାଙ୍କର କେହି ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ 28000 ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ମିଳିଥାଏ। ମହିଳା ଜଣକ ବିଧବା ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ବେସାହାରା ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି ମୁଁ ତାଙ୍କ ବିବାହ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି, ମୋର ଖୁସି ପାଇଁ ନୁହେଁ। ଏହି ସମୟରେ ମହିଳା ଜଣକ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ପରସ୍ପରକୁ ସାହାରା ଦେବା ପାଇଁ ବିବାହ କରିଛୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *