ସାତ ଶପଥ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବର-କନ୍ୟାକୁ ମଣ୍ଡପରୁ ଉଠାଇ ନେବାକୁ କୁହାଗଲା ଆଉ ଏକ ଶପଥ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଅଟେ ଏହି ନୂଆ ଶପଥ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାନ୍ଦା ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବିବାହ ସମୟରେ ଏକ ନିଆରା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। 12 ଟି ସ୍ଥାନରେ ହେଉଥିବା ବିବାହରେ ସାତ ଘେରା ଏବଂ ସାତୋଟି ଶପଥ ପୂର୍ବରୁ, ସମସ୍ତ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ବିବାହ ମଣ୍ଡପରୁ ଉଠି ଅନ୍ୟ ଏକ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବାନ୍ଦା ର ଡିଏମ କୁ ନେଇ ବର ଓ କନ୍ୟାକୁ ଏହି ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବର ଏବଂ କନ୍ୟା କେବଳ ନିଜେ ଶପଥ ନେଲେ ନାହିଁ ବରଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଶପଥ ନେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ସମଗ୍ର ବିଷୟ କଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ୟୁପିର ବାନ୍ଦା ଠାରେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଭୋଟରଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଡିଏମ ଅନୁରାଗ ପଟେଲଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଏଠାରେ ଏକ ଭୋଟର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥିବା ସମସ୍ତ ବିବାହ ରେ ସେହି ସମସ୍ତ ବର ଏବଂ କନ୍ୟାମାନଙ୍କୁ ଡକାଯାଇ ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଶପଥ କରାଗଲା। ଏହା ସହିତ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚ ଉପରକୁ ଆସି 23 ଫେବୃଆରୀରେ ମତଦାନ କରିବେ ବୋଲି ଶପଥ ନେଇଥିଲେ।

ଭୋଟରମାନଙ୍କୁ ବିବାହ ରୀତିନୀତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ 12 ଜଣ ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତି ବାହାରିଥିଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗୋଲାପର ଏକ ଗଛ ଦେଇ ଡିଏମ ଅନୁରାଗ ପଟେଲ ନୂତନ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଜୀବନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ।

ନୂତନ ଦମ୍ପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଫେବୃଆରୀ 23 ରେ ଆମେ ଭୋଟ୍ ଦେବୁ, ଏହା ସହିତ ଆମେ ଆମର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ୍ ଦେବା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବୁ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଥିଲା।

75 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ଡ଼ିଏମ।

ଡିଏମ ଅନୁରାଗ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦମ୍ପତି ଭୋଟର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ ବୋଲି ଡିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି। ଜିଲାରେ ଆମେ 75 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *