ଏହି ଦେଶରେ କଳା ରଙ୍ଗ ବଦଳରେ ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ତିଆରି ହୁଏ ରାସ୍ତା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ

ଯଦି ଆପଣ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଦୁଇ, ଚାରି ଦେଶ ବୁଲିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଭାରତ ସମେତ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶର ରାସ୍ତା କଳା ରଙ୍ଗର ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ କଳା ରଙ୍ଗର ରାସ୍ତା ରହିବା ପଛରେ ଏକ କାରଣ ଅଛି।

କାରଣ ହେଉଛି ରାସ୍ତା ତିଆରି ରେ ଚାରକୋଲ (Char coal) ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହି ଚାରକୋଲଟି କେବଳ କଳା ରଙ୍ଗର ଅଟେ। ଏଥି ସହିତ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ନୀଳ। ଆସନ୍ତୁ ଏହି ଦେଶ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଏବଂ ବୁଝିବା ଯେ କାହିଁକି ଏହି ଦେଶରେ ରାସ୍ତାର ରଙ୍ଗ ନୀଳ?

ସେହି ଦେଶର ନାମ ହେଉଛି କତର। ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକର ରଙ୍ଗ ନୀଳ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକର ରଙ୍ଗ କଳା କିମ୍ବା ଧୂସର ହୋଇଥାଏ ସେତେବେଳେ କତରରେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ରାସ୍ତା କାହିଁକି ନିର୍ମାଣ ହୁଏ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ନିଶ୍ଚୟ ଉଠିଥିବ।

ପୂର୍ବରୁ କତର ରେ ମଧ୍ୟ କଳା ରଙ୍ଗର ରାସ୍ତା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ 2019 ଠାରୁ ନୀଳ ରାସ୍ତାର ଧାରା ସେଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଯାହା ପରେ ଏହି ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରାସ୍ତା ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ଆଜି ବିଶ୍ୱର ତାପମାତ୍ରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଏହି କାରଣରୁ କତର ନିଜ ଦେଶର ରାସ୍ତାକୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ କରିଛି। କତରରେ ବଢୁଥିବା ତାପମାତ୍ରାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଗୁଡିକ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ନୀଳ ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

କତରର ଦୋହା ସହରରେ ପ୍ରଥମେ ନୀଳ ରାସ୍ତା ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ କରେ କି ନାହିଁ ଏହା ଦେଖିବାକୁ କତରରେ ପ୍ରାୟ 18 ମାସର ଏକ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କତରର ଏହାର ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏପରି ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାପମାତ୍ରାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସେନ୍ସର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲା।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କଳା କିମ୍ବା ଧୂସର ରଙ୍ଗର ରାସ୍ତାର ତାପମାତ୍ରା 20 ରୁ 25 ଡିଗ୍ରୀରୁ ଅଧିକ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କତର ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ଏହା ଜାରି ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *