ବିବାହର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟା ହେଲା ମାଆ, ପୁଅ ଘରଲୋକ ଧୁମଧାମରେ କଲେ ବିବାହ, ଆଉ କହିଲେ – ଇଏ ଆମ ପାଇଁ ତ ଡବଲ ଖୁସି

ପ୍ରତି ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ପାଇଁ ଜୀବନରେ ବିବାହ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ଅଟେ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିବାହର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିବା ପରେ କନ୍ୟା ଯଦି ମାଆ ହୋଇଯାଏ ତେବେ କଣ ହେବ ଆପଣ କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ। ଅବଶ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହିପରି ଖବର ଶୁଣିବା ପରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ମାହୋଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଯାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିଯାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଛତିଶଗଡର କୋଣ୍ଡାଗାଓଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ହଳଦୀ ସମାରୋହରେ କନ୍ୟା ମାଆ ହୋଇଗଲେ ପରିବାରର ସୁଖ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଗଲା।

ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ମାମଲା କୋଣ୍ଡାଗାଓଁ ଜିଲ୍ଲାର ବଡେରାଜପୁର ବ୍ଲକର ବାଂଶକୋଟ ଗାଁର ଅଟେ। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଶିବବତିଙ୍କ ବିବାହ ଓଡିଶାର ବାସିନ୍ଦା ଚନ୍ଦନ ନେତାମଙ୍କ ସହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ 31 ରେ ବିବାହ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜାନୁଆରୀ 30 ରେ ହଳଦୀ ସମାରୋହ ହୋଇଥିଲା।

ହଳଦୀ ସମାରୋହରେ କନ୍ୟା ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ।

ହଳଦି ସମାରୋହରେ କନ୍ୟାକୁ ହଳଦି ଲେପନ ଚାଲିଥିଲା। ଏହାପରେ ହଠାତ୍ ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇଥିଲେ। ଏଠାରେ କନ୍ୟା ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଲେ। ଏହି ଖବର ଶୁଣି ଉଭୟ କନ୍ୟା ଏବଂ ବର ଘର ଲୋକ ଆନନ୍ଦରେ ଡେଇଁଲେ। ବିବାହର ସୁଖ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଗଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ବିବାହର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟା କିପରି ମା ହେଲା? ଏବଂ ଏଥିରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପରିବାର କାହିଁକି ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ କଲା? କନ୍ୟା ଶିବବତୀଙ୍କ ମାତା ସରିତା ମଣ୍ଡବିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ଝିଅ 2021 ମସିହାରେ କନ୍ୟା ଚନ୍ଦନ ନେତାମଙ୍କ ଘରେ ରହିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ପ୍ରାୟ 8 ମାସ ରହିଲେ।

ବିବାହର 8 ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବର ଘରେ ରହିବାକୁ ଯାଇଥିଲା କନ୍ୟା।

ଏହା ପରେ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ଉଭୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଯେ ଉଭୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍। ତାପରେ ଜାନୁଆରୀ 31 ର ବିବାହ ସ୍ଥିର ହେଲା କିନ୍ତୁ କନ୍ୟା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚେତନଙ୍କ ସନ୍ତାନର ମାଆ ହେଲା। ଆସନ୍ତୁ କହିବା ଯେ କନ୍ୟା ଶିବବତୀ ଆଦିବାସୀ ସମାଜରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥା ଏବଂ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ସେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଚେତନଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ।

କଣ ଅଟେ ପେଠୁ ପ୍ରଥା।

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଆଜିର ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଲିଭିଙ୍ଗ ରିଲେସନସିପ କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥା ବୋଲି କହିପାରିବେ। ଆଦିବାସୀ ସମାଜରେ ଏହୂ ପ୍ରଥା ପ୍ରଣାଳୀ ବହୁତ ପୁରୁଣା। ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ ଝିଅଟି ନିଜ ପସନ୍ଦର ପୁଅର ଘରକୁ ଯାଏ। ସେ ଯେତେଦିନ ଚାହିଁବ ସେତେଦିନ ସେ ସେଠାରେ ରହିପାରିବ। ଏହି କାରଣରୁ ଝିଅର ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ କିଛି ଖାତିର କରନ୍ତି ନାହିଁ।

ଯଦି ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ମଧ୍ୟରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିଥାଏ ତେବେ ବର ଏବଂ କନ୍ୟାର ଲୋକମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ଦେଖିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟତଃ ନୂଆଖାଇ କିମ୍ବା ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଅନ୍ୟ ପର୍ବପର୍ବାଣିରେ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ।

ନିଜ ସଂସ୍କୃତିକୁ ପ୍ରେମ କରନ୍ତି ଆଦିବାସୀମାନେ।

ଆଦିବାସୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସଂସ୍କୃତି ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଏବଂ ଉପାସନାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେ ଗର୍ବର ସହିତ ନିଜ ସମାଜର ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *