ହାର୍ନିଆ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ, କିନ୍ତୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାରୁ ମିଳିଲା ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଜଣେ ପୁରୁଷ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ, ଗର୍ଭାଶୟ ଏବଂ ଫାଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ରହିପାରେ କି? ଆପଣ ହୁଏତ କହିପାରନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅସମ୍ଭବ କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ବିରଳ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି

କୋସୋଭୋରେ (Kosovo) ରହୁଥିବା ଜଣେ 67 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାୟ 10 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶ ନିକଟରେ ଏକ ଗଣ୍ଠି ଅର୍ଥାତ Lump ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ସେ ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ଗଣ୍ଠିଟି ଆଦୌ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉ ନଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଠିଆ ହେବା ସମୟରେ ସେ ସେହି ଗଣ୍ଠିକୁ ଦେଖିପାରୁଥିଲେ।

ଚେକ୍ ଅପ୍ ପରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗଣ୍ଠି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ସେ ଏହାକୁ ହର୍ନିଆ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସମୟରେ ଔଷଧ ଦେଇଥିଲେ। ତଥାପି ଭଲ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢିଚାଲିଲା। ଏହା ପରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ତାପରେ ସେମାନେ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ।

ବାସ୍ତବରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ ନିକଟରେ ଯୋନୀ ( vagina) ଆଂଶିକ ଭାବରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା।କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭିତରେ ଫଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍, ଗର୍ଭାଶୟ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଟେଷ୍ଟିକାଲ ମଧ୍ୟ ନିଖୋଜ ଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକ୍ତରମାନେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ପରି ଯୋନୀ ବିକାଶ ଏକ ବିରଳ ଅବସ୍ଥା। ଚିକିତ୍ସା ଇତିହାସରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ 200 ଜଣଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପରି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯେଉଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଏହି ପ୍ରକାରର ପରିସ୍ଥିତି ଥାଏ ସାଧାରଣତଃ ସେମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଆଗରୁ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ତଥାପି ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଏହିପରି ମାମଲା ଧରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *