ଆସନ୍ତୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା MP ର ମିଷ୍ଟର ’26 ଜାନୁଆରୀ’ ଙ୍କ ସହ, ନାମ ପଛରେ ଅଛି ଏକ ରୋଚକ କାହାଣୀ

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏକ ନାମରେ କଣ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ନାମରେ ହିଁ ସବୁକିଛି ଥାଏ ସେଥିପାଇଁ ପିତାମାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ନାମ ରଖନ୍ତି। ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କର ନାମ ଶୁଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ବାସ୍ତବରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ 26 ଜାନୁଆରୀ କହୁ ସେତେବେଳେ ମନକୁ ପ୍ରଥମେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଆସେ। ଯଦି ଆମେ କହିବୁ କି ଏହି ନାମରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମନ୍ଦସୋର ରେ 26 ଜାନୁଆରୀ ଟେଲର ନାମରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ଜାଣିବା।

ଏହି ଅନନ୍ୟ ନାମ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି 26 ଜାନୁଆରୀ 1966 ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମନ୍ଦସୋରର ଡାଏଟ୍ ସଂସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। 26 ଜାନୁଆରୀରେ ତାଙ୍କ ନାମର କାହାଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଲପୂର୍ଣ୍ଣ। ତାଙ୍କ ପିତା ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଟେଲର ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। 1966 ମସିହାରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏକ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଜଣେ ଦେଶପ୍ରେମୀ ଥିଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶପ୍ରେମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ସେ ତାଙ୍କୁ 26 ଜାନୁଆରୀ ନାମ ଦେଇଥିଲେ।

26 ଜାନୁଆରୀ କହିଥିଲେ ଯେ “ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଟିକିଏ ବଡ ହେଲି ମୋ ନାମ ହେତୁ ମୋତେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଲା। ଅନେକ ଲୋକ କହିଲେ ଯେ ପିଲାର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା ଉଚିତ କିନ୍ତୁ ପିତା ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ଥିଲେ”। ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଅର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ପିତା ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ।

26 ଜାନୁଆରୀ ନାମ ଟେଲରଙ୍କୁ ଚାକିରିରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା। ଥରେ ଜିଲ୍ଲାର ଡିଏମ୍ ତାଙ୍କ ନାମ ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଟେଲରଙ୍କ ନାମର ପ୍ରମାଣ ମାଗିବାବେଳେ ଦରମା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ। ଟେଲର ଡାଏଟ୍ ର ପ୍ରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ସବୁକିଛି କହିଥିଲେ। ତାପରେ ପ୍ରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଡିଏମ୍ ସାମ୍ନାରେ ତାଙ୍କର ସଠିକ୍ ନାମର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଦରମା ପୁଣି ମିଳିଥିଲା।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ନାମକୁ ପରିହାସ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ସବୁକିଛି ଠିକ ହୋଇଗଲା। ଆଜି ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ଜାଣୁଛନ୍ତି ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ନାମ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ।

ଏହି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଟେଲର ତାଙ୍କର 56 ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ପ୍ରଥମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଏ। ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଇତ୍ୟାଦି ପରେ 26 ଜାନୁଆରୀରେ ଟେଲରଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *