ଆପଣଙ୍କର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ନେଇପାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁର ନିକଟତର, ତୁରନ୍ତ ବଦଳାନ୍ତୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ

ଲୋକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ଆଜିକାଲି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଟିଭିରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଲୋକମାନେ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହ ସହିତ ଦେଖନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟିଭି ଦେଖିବାକୁ ଏତେ ପରିମାଣରେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଟିଭି ଆଗରେ ବସିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଥରରେ ଅନେକ ଫିଲ୍ମ ଶେଷ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ? ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାତାର 4 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଟିଭି ଦେଖିବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ଯାହା ସାଂଘାତିକ ଅଟେ।

ୟୁରୋପୀୟ ଜର୍ନାଲ୍ ଅଫ୍ ପ୍ରିଭେଣ୍ଟିଭ୍ କାର୍ଡିଓଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକା ଏବଂ ଜାପାନରେ 40 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ 1,31,421 ଲୋକଙ୍କୁ ଟିଭି ଦେଖିବାର ଶୈଳୀ ଏବଂ ସମୟର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ଚାରି ଘଣ୍ଟା ଧରି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଟିଭି ଦେଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ସମ୍ଭାବନା 35 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ।

ଅନୁସନ୍ଧାନର ସହ ଡକ୍ଟର ସେଟର କୁନୁଟସର ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଫିଜିକାଲ ଆକ୍ଟିଭ ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ ଭାବୁଛନ୍ତି। ଶାରୀରିକ ସକ୍ରିୟ (ପଜିଜିକାଲ ଆକ୍ଟିଭ) ଲୋକମାନେ 4 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଟିଭି ଦେଖନ୍ତି। ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।

ଇଂଲଣ୍ଡର ବ୍ରିଷ୍ଟଲ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଫେସର କୁନୁସ୍ତୋର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟିଭିରେ କିଛି ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଝିରେ ମଝିରେ ବ୍ରେକ୍ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଡକ୍ଟର ସେଟର କୁନୁଟସର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିଭି ଦେଖିବା ସମୟରେ ପ୍ରତି 30 ମିନିଟରେ ବିରତି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସମୟରେ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ କିମ୍ବା ସ୍ନାକ୍ସ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ନଚେତ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋଟାପଣ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ।

କୁନୁଟସର ଏବଂ ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଟିଭି ଦେଖି ଗୋଡରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଭଳି ଘଟଣା ଅନେକ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହାକୁ ଡିପ ବ୍ରେନ ଥ୍ରୋମ୍ବୋସିସ୍ କୁହାଯାଏ। କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ଫୁସଫୁସ ରେ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟିଭି ଦେଖିବା ସମୟରେ ପ୍ରତି 30 ମିନିଟରେ ବ୍ରେକ ନେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *