ଘର -ପରିବାରରେ ଭାଗ ବଣ୍ଟା ହେବ ତ ଏମିତି, ଭାଇମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭାଗବଣ୍ଟା ବିଷୟରେ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ହେଉଛି ଚର୍ଚ୍ଚା

ଗୋଟିଏ ପରିବାରରେ ବିଭାଜନ ବିଷୟରେ କଥା ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ହୃଦୟ ଏବଂ ମନରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ଭାଇମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘୃଣାତା, ଲୋଭ ଏବଂ ଅସାଧୁତା ମନ ଆଦି ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। କିନ୍ତୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବେତୁଲର ଏକ ଘରେ ଭାଇମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ବିଭାଜନ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେ ସେମାନେ ବିଭାଜନ ସହ ଜଡିତ ଏହି ମନ୍ଦ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ମିଛ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିଭାଜନ ସହିତ ଏହି ପରିବାର ସମାଜର ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛି।

ବାସ୍ତବରେ ବେତୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ଖେରା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଚାଷୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ତିନି ଭାଇ ସେହି ମୃତବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତିନି ଭାଇଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ବାଣ୍ଟିବା ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏହି ବିଭାଜନ କିପରି ଘଟିଲା ତାହା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ତିନି ଭାଇ ଗାଁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତ ଭାଇର ଏହି ପିଲାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ସନ୍ତାନ। ବେତୁଲର ଆଦିବାସୀ ବିକାଶଖଣ୍ଡର ଜାମୁନ୍ ଧାନା ପଞ୍ଚାୟତର ଖେରା ଗାଁରେ ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ 17 ରେ ଆଦିବାସୀ ଚେତୁ ଇବନେଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଚେତୁଙ୍କର ଚାରୋଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ବିବାହିତ। ଦୁଇ ଝିଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ନାବାଳକ। ଚେତୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପରିବାର ଲୋକ ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କର ପ୍ରତିପୋଷଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ।

ଚେତୁଙ୍କର ତିନି ଭାଇଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ଯାହା ପରେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଟିଏ ସନ୍ତାନର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କଲେ। ଏହା ପରେ ସମାଜର ପଞ୍ଚାୟତ ବସିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ତିନି ପିଲାଙ୍କୁ ତିନି ଭାଇ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ 17 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସବିତା, 15 ବର୍ଷୀୟ କବିତା ଏବଂ 13 ବର୍ଷୀୟ ରାକେଶଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି।

ମୃତକଙ୍କ ଭାଇ ଚେତରାମ ରାକେଶଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, କରଣ କବିତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଚେପା ସବିତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏମାନେ ଆମର ପିଲା।

ଏହା ଏପରି ଏକ ବିଭାଜନ ଯାହା ପରେ ଦୁଃଖର ପାହାଡ଼ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିବାରରେ ସୁଖ ପୁଣି ଥରେ ଫେରି ଆସିଛି। ଏହି ପରିବାରରେ ଭାଇମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରେମକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଏହି ପରିବାର ସମାଜକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପରିବାରର ସମସ୍ତ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ହୃଦୟକୁ ବଡ଼ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ସବୁଠୁ ବଡ ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଯାଏ ଏବଂ ପରିବାର ଖୁସି ରହିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *