13 କିଲୋଗ୍ରାମ ଫୋଲଡେବଲ୍ ଇ-ସ୍କୁଟର ହେଲା ଲଞ୍ଚ, 120 କିଲୋଗ୍ରାମର ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ଫୁଲ ଚାର୍ଜରେ 32KM ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିପାରିବେ ଯାତ୍ରା , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ।:-

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ନାମରେ ବଜାରରେ ଏକରୁ ଅଧିକ ଗାଡି ଆସିସାରିଲାଣି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକୀୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ନିର୍ମାତା Fluid ଏହାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଏବଂ ପାୱାରଫୁଲ ଫୋଲଡେବଲ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟରକୁ ବାହାର କରିଛି। ଏହାର ନାମ Mosquito। କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ Fluid Mosquito ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଇ-ସ୍କୁଟର। ଏହାର ଅନେକ ଫିଚର୍ସ ଅଛି, ଯେପରିକି ଏହା ହାଲୁକା, ପୋର୍ଟେବଲ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଏହାର ଉପଯୋଗିତା। ଏହି ଇ-ସ୍କୁଟରକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ସରଳ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ। କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ 899 ଡଲାର (69,529 ଟଙ୍କା) ମୂଲ୍ୟରେ ଟ୍ୟାଗ୍ କରିଛି। ପ୍ରି-ଅର୍ଡର ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି।

Fluid Mosquito ର ଫିଚର୍ସ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଲେ, ଏହାର ଓଜନ ମାତ୍ର 13 କିଲୋଗ୍ରାମ। ଏହା ଏକ ଫୋଲ୍ଡିଂ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ ଆସିଥାଏ, ଯାହା ଏହାକୁ ଚାରି ପାର୍ଶ୍ୱରେ କମ୍ପାକ୍ଟ କରିଥାଏ। ହ୍ୟାଣ୍ଡଲବାର୍ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଫୋଲ୍ଡ୍ ହୋଇଯାଏ, ଏହାକୁ କମ୍ ସ୍ଥାନରେ ପାର୍କ କରିବାକୁ ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଇ-ସ୍କୁଟରର ଓଜନ 13 କିଲୋଗ୍ରାମ, କିନ୍ତୁ ଏହା 120 କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଜନ ସମ୍ଭାଳିପାରେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ସ୍କୁଟର ସହିତ ଆରାମରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।

Fluid Mosquito ରେ ଡୁଆଲ ସ୍ପ୍ରିଂଗ ବେଷ୍ଟ ସସପେନ୍ସନ୍, ଫିଜିକାଲ୍ ବ୍ରେକ୍, 8×2 ଟାୟାର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବ୍ରେକିଂ ଭଳି ଫିଚର୍ସ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାର ଏକ ରଙ୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଏଥିରେ କଲର ଡିସପ୍ଲେ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ହାର୍ନ ଦିଆଯାଇଛି। Fluid Mosquito 500W ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମୋଟର ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ଏବଂ ଏହା 700W ର ପିକ ଆଉଟପୁଟ ଦେଇଥାଏ। ଏହା 40 କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାର ଟପ ସ୍ପୀଡ଼ ଦେଇଥାଏ। ଏହାର 48V / 9.6Ah ବ୍ୟାଟେରୀ ଫୁଲ ଚାର୍ଜରେ 32 କିଲୋମିଟର ରେଞ୍ଜ ଦେଇଥାଏ। Fluid Mosquito ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟରର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ମାତ୍ର 5 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ। ତଥାପି ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ ଅଦଳବଦଳ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସ୍କୁଟରକୁ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରି-ଅର୍ଡର କରାଯାଇପାରିବ। ଏହା ଅନ୍ୟ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତୀୟ ବଜାରକୁ ଆସିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। 2018 ରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା Fluid କମ୍ପାନୀ ନିଜର ଅନେକ ବିଭାଗରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ବାହାର କରିଛି। କଂପାନିର ହୋରାଇଜନ, ଆପୋଲୋ ଏବଂ ଉଲଫ ଇ-ସ୍କୁଟରକୁ ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଲାଇନରେ Mosquito ମଧ୍ୟ ପରିଚିତ ହେବ ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରିବେ। ଘରର ଆଖପାଖରେ ଛୋଟ ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷକରି ଯୁବକମାନେ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏହିପରି ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଗାଡି ଉପରେ ଭରସା କରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *