ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଆଇଫୋନେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା କେବେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଥିଲା , କୋଉଠି ହୋଇଥିଲା ,ଏତେ ଦାମିକା କଣ ପାଇଁ?

ଆଇଫୋନ୍ ବିକାଶର ଇତିହାସ ୨୦୦୦ ଦଶକରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଆଇଫୋନ୍ ୨୦୦୭ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା। ୨୦୦୯ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆଇଫୋନ୍ ମଡେଲଗୁଡିକ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବଜାରରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା।

ଆଇଫୋନ୍ ବିକାଶର ଇତିହାସ ୨୦୦୦ ଦଶକରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଆଇଫୋନ୍ ୨୦୦୭ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା। ୨୦୦୯ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆଇଫୋନ୍ ମଡେଲଗୁଡିକ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବଜାରରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା। ଡିଭାଇସ୍ ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ୨୦୦୪ ରେ ଆଇଫୋନ୍ ବିଟା ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା | ଏକ ଅନ୍ତିମ ଉତ୍ପାଦ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଟା ସଂସ୍କରଣ ଆପଲ୍ କୁ ଫୋନର ସାମର୍ଥ୍ୟ ବିକାଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥିଲା ​​|

ଯଦିଓ ଏହା ପ୍ରଥମ ଆଇଫୋନ୍ ହୋଇଥାଇପାରେ, ଏହା କେବେହେଲେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇନଥିଲା, ତେଣୁ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମ ଆଇଫୋନ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ |ପ୍ରଥମ ପି ଜେନେରେସନ ଆଇଫୋନ୍ ତାଇୱାନର କମ୍ପାନୀ ହନ୍ ହ ଇ ର ଶେନଜେନ୍ କାରଖାନାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | କେବଳ 2G ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରଥମ ପି ଜେନେରେସନ ଆଇଫୋନ୍ ସାଧାରଣତ ରେତ “ଆଇଫୋନ୍ 2G” ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଏ | ଏହି ନାମ, ଆପଲ୍ ଦ୍ୱାରା କେବେବି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇନଥିଲା |

ଆଇଫୋନେ ପ୍ରଥମେ କେମେରା ବାମ ପଟ ରେ ଦେଇଥିଲା ।ତା ପରେ ସବୁ ଫୋନ କମ୍ପାନୀ ବାମ ପଟେ ଦେଲେ। ଏହା କାରଣ ପ୍ରାୟ ଲୋକ ବାମ ହାତୀ ହୋଇଥାନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *