ଚଉଠି ଦିନ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଶାଶୂଘର ଲୋକଙ୍କୁ ଚକମା ଦେଇ ନୂଆଁବୋହୂ ଫେ-ରା-ର,ଆଉ ତାପରେ…

ଆମ ଦେଶରେ ବିବାହ ଥରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସାତ ଜନ୍ମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ସାରା ଜୀବନ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଶପଥ କରାଯାଏ। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ବିବାହକୁ ନେଇ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସେ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଶୁଣିଲେ ବିଶ୍ୱାସ ହୁଏନାହିଁ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ଏଭଳି ଏକ ମା-ମ-ଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଏଠାରେ ବିବାହ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ବିତି ନଥିଲା ଯେ କନ୍ୟା ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଘରର କାନ୍ଥ ଚଢୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରହରୀ ଏହା ଦେଖିଦେଲା। ଯେତେବେଳେ ପ୍ରହରୀ କଲୋନୀର ଫାଟକ ଖୋଲିବାକୁ ମନା କଲା, କନ୍ୟା ଜବ-ରଦସ୍ତ ଗେଟ୍ ଖୋଲିଲା। ପରେ ଯେତେବେଳେ କନ୍ୟାର ବାସ୍ତବତା ବିଷୟରେ ଜଣାପଡିଲା, ପାଦ ତଳୁ ମାଟି ଖସିଗଲା।

ଆଗ୍ରା ରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଘ-ଟଣା।

ଆଜିକାଲି ଆମ ଦେଶରେ ବିବାହ ଋତୁ ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ କିଛି ଅନନ୍ୟ ଖବର ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି। ଏଭଳି ଏକ ଖବର ପ୍ରେମ ସହର ଆଗ୍ରା ଠାରୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଶାହଗଞ୍ଜ ନାମକ ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ଅଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଚାନ୍ଦି କାରିଗର ବାସ କରନ୍ତି। ସେ ଅବିବାହିତ ଥିଲେ ଏବଂ ବୟସ ବଢ଼ିବା ହେତୁ ହତାଶ ହୋଇ କନ୍ୟା ଖୋଜୁଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଗୋରଖପୁରରେ ଏକ ଗରିବ ପରିବାର ବାସ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ନିଜ ଝିଅର ବିବାହ କରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ପୁଅ ଘର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ନିଜେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ।

25 ରେ ବିବାହ, 26 ରେ ଫେ-ରା-ର।

ଉଭୟ ପକ୍ଷ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରେ ପୁଅ ପକ୍ଷର ଲୋକମାନେ ବିବାହ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ୍ 25 ରେ ଯେତେବେଳେ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହେଲା ବର ଆଗ୍ରା ଠାରୁ ବରଯାତ୍ରୀ ସହିତ ଗୋରଖପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଲା। ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇସାରିଥିଲା। ଉଭୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ପରମ୍ପରା ସହିତ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବର 26 ଏପ୍ରିଲ ସକାଳେ କନ୍ୟା ସହିତ ଆଗ୍ରାକୁ ଆସିଲା।

ପୁରା ପରିବାରରେ ନୂଆ କନ୍ୟାର ଆଗମନରେ ଆନନ୍ଦିତ ଥିଲେ। ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ସେବା କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ। ସମୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଗଲା ଏବଂ ରାତି ହୋଇଗଲା। ଚଉଠିରାତି ଦିନ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ନିଜ କୋଠରୀକୁ ଗଲେ। ଏହି ସମୟରେ ବର ଯେତେବେଳେ ଶୋଇପଡିଲା, ରାତି 12 ଟା ସମୟରେ କନ୍ୟା ତାଙ୍କ ଶାଶୁଘରର କାନ୍ଥ ଦେଇ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଫେ-ରା-ର ହୋଇଗଲା।

ଏହି ବାସ୍ତବତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଏବଂ ବର ପହଁଞ୍ଚିଲା ପୋ-ଲି-ସ ପାଖରେ।

କନ୍ୟା ରାତି 12 ଟା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ରୁମର କବାଟ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ-ଶଶୁରଙ୍କ ରୁମର କବାଟ ମଧ୍ୟ ବାହାରୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା। ତାପରେ ସେ କାନ୍ଥ ଦେଇ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏହି ସମୟରେ କଲୋନୀର ପ୍ରହରୀ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିଦେଲା।ଯେତେବେଳେ ପ୍ରହରୀ ବାହାର ଫାଟକ ଖୋଲିବାକୁ ମନା କଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଗେଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଇ ପଳାଇଲା।

ଯେତେବେଳେ ପ୍ରହରୀ ଏହି କଥା କହିବା ପାଇଁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ତାଙ୍କ ଶାଶୁଘର ଘରେ ପହଂଚିଲା, ସେତେବେଳେ ବାହାରୁ ଲକ ପଡିଥିଲା। କବାଟ ଖୋଲିବା ପରେ ଘର ଖୋଜାଖୋଜି କରାଯିବା ପରେ ସମସ୍ତ ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବାନ ବସ୍ତୁ ନି-ଖୋ-ଜ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ ବର ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ କନ୍ୟା ଜଣେ ଚୋ-ର ଥିଲା। ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେ-ସ-ନକୁ ଯାଇ ମା-ମ-ଲା ରୁ-ଜୁ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋ-ଲି-ସ ତାଙ୍କୁ ଖୋ-ଜୁଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *